A lila hercegnő

A lila hercegnő
Szerző: admin

Igen, „ő” az, a padlizsán! „Aki” akár 1 méter magasságot is elérhet, szép latin neve Solanum melongena, s a burgonyafélékhez tartozó, egyéves növény. Eredetileg Kelet-Indiából származik, innen került be Európa déli területeire - elsőként Olaszországot és Görögországot hódította meg -, majd a többi mediterrán éghajlatú országban is hozzáfogtak termesztéséhez.  A padlizsán az olasz és görög konyhában jelent meg először Rövid idő alatt vált közkedvelt zöldségnövénnyé, a helyi konyhákban számos étel alapanyaga, annak köszönhetően, hogy igen sokféle módon elkészíthető.

Távol Indiától, mégis Indiából
- A padlizsán, vagy szebbik becenevén törökparadicsom, kissé tréfásabban tojásgyümölcs most kezdi visszahódítani méltó helyét a hazai étrendben. Sikeres igyekezettel forszírozzák a különféle gasztronómiai, egészségvédő, fitness-wellness, vegetáriánus, reform, és még sorolhatnánk azokat az életmódváltozásra ösztönző, tanácsadó törekvéseket. Valamennyiből megtudható, eltanulható, elleshető, hogy mi mindenre jó a sötétlila bőrű hercegnő. A hol strucctojás alakú, hol óriási könnycseppet hajazó, máskor gömbölyödő, tenyérbe simuló, s olykor fehér, sárga színben pompázó zöldséget.
- A padlizsán Kelet-Indiából származik, vadon élő változatán jókora tövisek tartották távol a merészebb próbálkozókat. Majd hosszas, türelmes nemesítés után Dél-kelet Ázsiában sikerült kikísérletezni a ma közkedvelt tövis nélküli változatot, Kr.e. 1500 táján. Úgy tartják, a kontinensre valamelyik keresztes hadjárat után került európai talajba a magja, s eleinte taljánok között örvendett nagy közkedveltségnek.  Az új világban, Amerikában csak a XVIII. században kóstolták meg különleges ízét. Nálunk többnyire az augusztus, a szeptember az igazi szezonja, de újabban az év bármely szakában megtalálható a nem hazai, de celofánba bugyolált drága importként, vagy elfogadható áron melegháziként.
- Jó okuk van a növényevőknek, reformételek híveinek, hogy a törökparadicsom rendszeres fogyasztása mellett kardoskodnak, mert számos jótékony hatása közül az egyik, hogy csökkenti ereinkben a zsírlerakódás és a meszesedés mértékét. Ráadásul mivel egyfajta proteáz inhibitort tartalmaz, gátolja bizonyos rákkeltő anyagok hatásának érvényesülését. Mi több, gazdag a C- vitamin- és rosttartalma.
- Az sem mellékes, hogy a népi gyógyászatban, némely afrikai törzsnél, mint fogamzásgátló és görcsoldó szert alkalmazták, míg Ázsiában még kanyarót, gyomorrákot is gyógyítottak vele, külsőleg biztos gyógyír a fekélyes gyulladásokra, égési sebekre, de még a reumás panaszokra is.


                                     Grillezett fűszeres padlizsán

- Kimérünk egy mélyebb tálba 6 evőkanál olajat, és 3 evőkanál citromlevet. Felaprítunk 1-1 csokor friss petrezselymet, bazsalikomot és citromfüvet. Hozzáadunk 4 gerezd zúzott fokhagymát, sózzuk, borsozzuk és alaposan összekeverjük a citromlével és az olajjal valamennyi fűszert. Levágjuk a végét 2 közepes padlizsánnak, törzsüket hosszában félbehasítjuk. A vágási felületüket bőven megkenjük a fűszeres olajjal, és egyenként becsomagoljuk alufóliába, majd 2 óra hosszára a hűtőszekrénybe tesszük, hogy az ízek jól átjárják a tojásgyümölcsöt. Sütéskor a vágott felületükkel lefelé fordítva forró flekkensütő lapra fektetjük. 6-7 perig sütjük, majd megfordítjuk, megfordítjuk és a másik oldalukat 8 percig tovább sütjük. Ezután a padlizsánokat a fóliából kifordítjuk és a vágott felükkel lefelé még 2 percre sütőlapra tesszük. Nemcsak előételnek vált be, hanem báránysült mellé is kiváló köret. Pompásan behűtött  12°C badacsonyi kéknyelű volna hozzáillő, különösen, ha a bárány köreteként tálaljuk a török paradicsomot.


                                      Pirított padlizsáncsillag

- Vásároljunk 6 szép, körülbelül egyforma nagyságú padlizsánt. Egészben megsütjük vagy parázson, vagy tűzhelyre fektetett vaslapon, a sütőben is megsüthetjük egészben, csak ebben az esetben szurkáljuk meg a héját egy nagyobb tűvel néhány helyen, nehogy „felrobbanjon”, vagyis kipukkadjon, bepiszkolva a sütőt, tönkretéve a padlizsánt. Egyébiránt akkor jók a pirított padlizsánok, ha a bőrük megráncosodik, és a belsejük megpuhul.  Egy mélyebb tálban függőlegesen felállítgatjuk, egymáshoz támasztva, nehogy felboruljanak, így a sütéskor keletkezett kissé kesernyés levük kifolyik. Kihűlés után óvatosan -, hogy egészben maradjanak - lehúzzuk a héját, de szárukat rajtahagyjuk. Egy nagy lábasban vagy tűzállótálban 4 evőkanál olajat forrósítunk, 1 mokkáskanálnyi borsot beleszórunk, kevergetve megpirítjuk, 1 evőkanál origanóval, egy kissé együtt pirítjuk. Majd 1 cső zöldpaprikát kicsumázunk, hosszúkásra szeleteljük, és 1 szem cikkekre vágott paradicsommal együtt a lábasba dobjuk. Ezután 6 megtisztított fokhagymagerezdet adunk hozzá az előzőkhöz, és újabb párperci sütés után a padlizsánokat is belefektetjük csillag alakban elrendezve. Közé szórunk 10-05 szem fekete olajbogyót és pár percig még a tűzön hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek. A lábas kissé meg-megrázogatjuk, ne keverjük, nehogy a padlizsánok összetörjenek. Azon forrón tálalhatjuk friss kenyérrel és 1 pohár száraz fehérborral, 11°C-ra hűtött somlói furminttal kínáljuk. Előételként vagy könnyű nyári vacsoraként egyformán telitalálat.


                                                                                                                                                        Járay Mari

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.