Belga írós-aludtejes rétes

Belga írós-aludtejes rétes
Szerző: spajzgirl

- A mattentaart-sajttorta egy belga specialitás, ami a kelet-flandriai Geraardsbergen régióból indult hódító útjára. 2007 óta a “Geraardsbergse-i sajttorta” földrajzilag védett státuszt élvez az Európai Unió által. Ez a különlegesség tulajdonképpen íróból készült rétes, melynek a középső részét teljes tej és író keverékéből előállított krémmel, tojás és mandula esszencia hozzáadásával kell megtölteni.

- Bár keveset tudunk a mattentaart eredetéről, az szinte biztos, hogy már a középkorban ismerték, mert a „matten” elnevezés egyaránt felbukkant a német, francia (maton) és flamand (matten) nyelvekben is. Flamandul írót, aludttejet jelent, ami a fő összetevője ennek a speciális sajttortának. A péksütemény karakterét ugyanis a hozzáadott író határozza meg, s mivel házilag, főként a Geraardsbergen-Lierde régióban készítették, így játszottak ezek a régiók közvetlen szerepet a mattentaart elterjesztésében. Az elkészítése nagyon egyszerű, az író kinyerése után, 3 db tojást, (a fehérjét habbá verve) 100 gr cukrot és egy kiskanál mandula esszenciát kell hozzáadni, majd ezzel megtölteni a kész, leveles tésztát és sütőben 185-200 fokon kisütni.

- Feltételezhető, hogy az első mattentaartok, flamand pékségekben készültek. A sikeréről Delcourt abbé számolt be először, aki a „Histoire de la tarte au Maton„ című könyvében dicshimnuszt zengett róla, továbbá érdekes néprajzi adatokkal szolgált, mely szerint a szakácsok és cukrászok már a középkorban is sok aludttejet használtak egyes sütemények elkészítéséhez. “Az urak a legjobb borokat és a legfinomabb mattentaartokat fogyasztották kastélyaikban”-írja. A legrégebbi mattentaart receptet Thomas van der Noot jegyezte le, a “Boeken van cokerijen”, (Szakácskönyv, 1510) című könyvében. Az írótorta népszerűségének a másik tárgyi bizonyítéka, a nagy flamand festő, Pieter Bruegel: Parasztlakodalom című festménye, amelyen élethűen ábrázolja a kemencében való sütését. A mattentaart karrierjéről még annyit tudunk, hogy a 18. és – a 19. század elején a nyugat-brabanti vásárok kedvenc csemegéje volt, főként Hainautban és Észak-Denderstreekben árusították. Eredetileg a jellegzetesen kerek formájú sajttorta fő központja Geraardsbergen volt, de ma már Aalstban, Brüsszelben, Lessen, Aatt, Elzele, Ronse, Brakel, Gentben és Charleroiban is tömegesen gyártják a pékségekben.

- Geraardsbergen polgárai egyébként „Mattentaart városnak” nevezik magukat, míg a szomszédos Lierde, a „Mattentaart község” megtisztelő nevet kapta. Az idén már a 38. alkalommal fogják megrendezni augusztus első vasárnapján a geraardsbergse-i mattentaart napokat, ahol az ünnepség a Brotherhood of Geraardsbergse sajttorta üléssel indul, azután új sajttorta sütő diplomával rendelkező tagokat vesznek fel, és iktatnak be, majd a geraardsbergen-i piacon megkezdődik az egész napos mattentaart sütés és árusítás. Mellesleg a legfinomabb sajttortát a bokrijki skanzenben ettem, ebben a szenzációsan rekonstruált városkában a szemem előtt sütötték ki (múzeum)!

A receptje

Hozzávalók:
1 liter tej, 2,5dl író, 10 dkg cukor, 3 db tojás, 1 kávéskanál mandulakivonat, kész tészta, vagy 12,5 dkg vaj, 12,5 dkg margarin, 25 dkg liszt, 2 evőkanál olaj, és egy fél üveg világos sörből gyúrt tészta

Elkészítése:
- Tegyük fel a tejet főni és amikor már forr, öntsük hozzá az írót/aludttejet. Forraljuk fel a tejet íróstul is, majd vegyük le a tűzről és tegyük hűvös helyre. Hagyjuk állni kb. 8 óra hosszat, majd egy sűrű szövésű szűrőn/szitán szűrjük le az írót, ami olyan, mint a túró, tegyük egy mély tálba. Adjuk hozzá a 3 tojást, a mandula kivonatot, meg a cukrot. Dolgozzuk jól össze. A leveles tésztát nyújtsuk ki, helyezzük egy 24 diaméteres sütőformába, öntsük rá a krémet, majd vágjunk ki még egy kerek lapot a tésztából és fedjük be. Kenjük meg a tetejét olvasztott vajjal, egy villával formázzuk ki az oldalát és egy ollóval csipkedjük meg több helyen a rétesünk tetejét. Toljuk be a sütőbe és süssük 200 fokon 50 percig, illetve, addig, amíg aranybarna nem lesz a teteje és ropogós a belseje! Nagyon, nagyon finom péksüteményt kapunk! Ráadásul a rétes laktóz tartalma a tejhez képest jóval kisebb, ugyanakkor értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz.
- Az író a tejföl köpülésekor, a vaj kiválása után visszamaradó savanyú folyadék, mely összetételét tekintve leginkább a lefölözött tejhez hasonlít. Angolul buttermilk, németül Buttermilch, franciául babeurre a neve, ami, mint sok más nyelvben is, a vajkészítéshez kapcsolódó előállítására utal.
- Az író jelenleg Magyarországon inkább csak bio-gazdaságok termékei között, kis mennyiségben kerül kereskedelmi forgalomba, mivel fogyasztása nem elterjedt. Az észak-európai országokban, valamint India egyes vidékein és néhány vele szomszédos országban viszont a fogyasztása nagyon népszerű. Az Egyesült Államokban több édesség alapanyaga. A tejiparban a sajtkészítés során használják fel. Magyarországon régebben a házi vajkészítés során visszamaradt író a családi gazdaságokban sokfelé a disznók hizlalására szolgáló moslék hagyományos eleme volt. Az író zsírtartalma 0,3-2,0% között váltakozik. Kövér tejföl használatakor zsírosabb marad, mint kevésbé zsíros tejföl után; ugyanígy édes tejföl használata esetén is zsírosabb marad, mint savanyú tejföl után, mert az édes tejföl kevésbé eredményesen köpülhető. Laktóz tartalma a tejhez képest jóval kisebb, ugyanakkor értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Az édes írót kinyerése után hamar el kell használni, mert néhány óra alatt megkeseredhet..

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.