Isten veletek cimborák…

Isten veletek cimborák…
Szerző: admin

- A ballagás mindnyájuk életének egyik legkedvesebb emléke, különösen, ha már a megszépítő visszaemlékezés szivárvány felhője veszi körül. Ekkor még előttük az tornyosul az érettségi nyomasztó izgalma, és ez így játszódik le – tanárban és diákban - minden évben, május derekán, amikor felhangzik a “Ballag már a vén diák tovább, tovább…”

- A ballagás elnevezés a latin valetans azaz búcsúzó szóból ered. A szokás pedig Selmecbányáról való, ahol a XIX. század 70-es éveiben az erdészeti és bányászati Akadémia hagyományaként a hallgatók – többek között - ama bizonyos „Ballag már a vén diák" kezdetű dal eléneklésével vettek búcsút az alma mátertől

- Akkoriban terjedt el az egész országban, mi több, csaknem minden iskolatípusban a diákok elbúcsúztatásának kedves szokása. A XX. század elejére, 1920-as években már általánossá vált, és a Ballag már a vén diákot felváltotta az „Elmegyek, elmegyek, hosszú útra megyek…” kezdetű szépséges magyar népdal… E napon a diákok az iskola zászlóját követve mennek végig az iskolafolyosóin, vállukon egy kis tarisznyában, az alsóbb évesek sütötte pogácsával, sóval, földdel és aprópénzzel, olykor még az iskola fényképével is. Egyszóval minden olyan szimbólummal, amire a nagybetűs élet során szükségük lehet.

- Ráadásul már ismerték azt a szokást is, hogy a ballagást megelőző éjszakán a végzősök szerenáddal mondtak búcsút, köszönetet tanáraiknak. „Meglepetésül” zarándokoltak el a tanerők lakásaihoz, s addig-addig daloltak, amíg bebocsátást nem nyertek. Ő pedig megvendégelte valamennyit süteménnyel és innivalókkal.

- Az 1950-es években betiltották a ballagást, mint megvetett „polgári, sőt kispolgári csökevényt”. Ma már szerencsére visszatérhetett ez a kedves hagyomány, nemcsak a középiskolákban, hanem az alsóbb és felsőbb iskolákban. Ilyenkor mind a diákok szülei, mind az búcsúzó tanárok igyekeznek „kitenni magukért” valami ünnepi kínálni valóval. Ezúttal szeretnénk ehhez ötleteket adni.

 
 Karfiol sonkával, kurkumás krémmel töltve
 
- Enyhén sós, citromos vízben megfőzünk 1 fej közepes karfiolt (kb. 1 kg.) rózsáira bontva, és lehűtjük. A főzővízből kiemeljük, és lecsöpögtetjük. Ezután 15 deka puha margarint, vagy vajat 1 evőkanál kurkumával, sóval, finomra aprított petrezselyemzölddel fűszerezzük, majd a 10 deka besamelmártással együtt simára keverjük. Érdemes 1 mokkás kanál őrölt fehér borssal megerősíteni az ízét
- A karfiolrózsákból kis fészket alakítunk ki, majd habzsákból, csillagcsövön keresztül ezekbe töltjük a kurkumás krémet. A tetejére 10 deka szeletelt sonkából, 1-1 kis felcsavart sonkaszeletet dugunk, és színes paprika csíkokkal díszítjük. Tálalásig 1-2 órára hűtőben dermesztjük. Amennyiben hideg előételnek, de más alkalommal húsétel mellé kiegészítő köretnek kínáljuk; úgy könnyű száraz fehérborral, 2011-es Hajós-bajai chardonnay-vel kísérjük el.


Csirkecomb fűszeres zsemlegombóccal

- Lefejtjük a bőrét 4 darab (kb.75 dekás) csirkecombnak. A hús besózzuk, és 4-5 evőkanálnyi olajon, nagy lángon köröskörül megpirítjuk. A tűzről levéve félretesszük, visszamaradó zsírjába belekeverünk 4 gerezd megtisztított, zúzott fokhagymát, és 1 kiskanál sűrített paradicsompürét. Érdemes ezzel a művelettel várni, vagy 2 percet, óvatosságból,  mivel az olaj túlságosan forró, mindkettő megpörkölődhet. Meghintjük 2 evőkanál liszttel, visszatesszük a tűzre a combokat, 2-3 percig pirítjuk, majd kevergetve 5 deci csontlevessel (lehet leveskockából is) felöntjük, csak épp egyet forralunk rajta. Akkor jó, ha híg mártáshoz hasonlóan kissé besűrűsödik.
- Ezután a mártást leszűrjük, az elősütött combokat belerakjuk, és lefödve, kis lángon, 40 percig puhára, pároljuk. Közben óvatosan meg-megkeverjük, végül 1 deci tejszínnel krémessé varázsoljuk.
- A zsemlegombóchoz beáztatunk 4 zsömlét hideg vízbe, majd kifacsarjuk, és még 2 zsömlét apró kockákra felvágunk. Ugyancsak kis kockákra vágunk 5 deka füstölt szalonnát és kiolvasztjuk. A pörcöket szűrőlapáttal kiemeljük, és a visszamaradt zsírjában megpirítjuk a zsömlekockákat. Mindezt hozzáadjuk a kifacsart zsemlékhez, majd 2 tojássárgájával összetartatjuk. Beledolgozunk 1 deci tejfölt, 10 deka lisztet. Sózzuk, 1 mokkáskanálnyi szerecsendióval, fél csokor felaprított metélőhagymával fűszerezzük, végül a megmaradt tojásfehérjéket is kemény habbá verve lazán beleforgatjuk. A masszából 20 kisebb gombócot formálunk, és bő, forrásban lévő, enyhén sós vízben kifőzzük, lecsöpögetjük. A csirkecombokat tálaláskor a mártással körülöntve, zsemlegombócokkal kínáljuk. Kínáljunk hozzá egy pohár zamatos, de fűszeresebb félszáraz fehérbort, 2012-es traminit 11°C-ra lehűtve.

 
Tejszínes epergyűrű

- Először a tésztával érdemes elkezdenünk: 20 deka vajat habosra keverünk 18 deka cukorral, és egyenként belekeverünk 4 tojást.  Adjunk hozzá 3-4 csepp keserűmandula- olajat, majd 5 deka darált mandulát, és lazán keverjük össze 30 deka finomliszttel, amibe 2 kiskanál sütőport szórtunk előzőleg. Az egészen lazán keverjük össze, és egy 24 centi átmérőjű gyűrűformát vajazzunk ki, szórjuk meg egy kevés liszttel, majd beletöltjük a mandulás masszát. Előmelegített sütőben közepes lánggal kb. 50 percig sütjük, majd a tésztát rácsra borítva hagyjuk kihűlni.
- Mossunk meg 50 deka epret, csumázzunk le, de tegyünk félre 16 szem kisebb szép, ép szemet a díszítéshez, a maradékot szeleteljük fel. Verjünk fel kemény habbá 4 deci tejszínt, oldjunk fel 0,5 deci vízben 1 kiskanál zselatinport, csorgassunk bele a tejszínbe, mindjárt adjunk hozzá 2 csomag vaníliás cukrot is.
- A kihűlt tésztát lapjában vágjuk félbe, kenjük meg 10 deka eperlekvárral. A zselés tejszínhabbal, és a félbevágott eprekkel megtöltjük. A gyűrű tetejét, valamint az oldalát a félretett eprekkel, a képen látható módon feldíszítjük Végül a tetejét szórjuk meg 5-7 deka darált pisztáciával. Ebből az ünnepi alkalomból egy korty jól behűtött édes pezsgőt ajánlunk mellé.
 
                                                                                                                                                                       Járay Mari

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.