Maceszgombócleves húsvétra

Maceszgombócleves húsvétra
Szerző: spajzgirl

- A pászka fogyasztása nálam valahogy mindig a húsvéthoz kötődik, talán, mert nagyanyám főként ekkor készített máceszgombóc levest. De mielőtt bárkit összezavarnék a pászka és mácesz szavak dobálózásával, annyi szolgáljon magyarázatként, hogy a pászka a pészah héber szóból származik, mely igazából az egyiptomi kivonulás, magyarul a zsidó húsvét ünnepét jelenti. Később innen kapta a nevét a pászka, a kovásztalan kenyér. Ünnepe a mai napig a szabadság, szabadulás szimbóluma a zsidóság számára, mert a pászka vagy mácá, macesz, laska- az egyiptomi fogságban sínylődő szegény zsidók eledele volt. Hogy a zsidók vették-e át a görögöktől, ahol azymos, azaz "keletlen" volt ennek a típusú kenyérnek a neve, vagy fordítva történt, nem tudni, egy bizonyos, hogy a zsidók már a Római korban Krisztus feltámadását ünnepelték vele.

- A keletlen kenyér fogyasztása, később világszerte elterjedt, (spanyolul pan ácimo, franciául pain azyme, olaszul azzimo, románul azimá a neve), de más lett a jelentése a zsidóság és más a kereszténység körében. Az élesztő nélküli kenyeret ugyanis a nyugati keresztény liturgia szerint csak Úrvacsorakor lehetett fogyasztani. A keleti ortodox keresztény egyházak viszont erősen tíltották a keletlen kenyerek fogyasztását. Az Ó-Testamentum is csak az élesztőset engedélyezte, mert a kenyér az Újszövetségben Jézus testének a szimbóluma volt. Állítólag a keletlen és élesztős kenyér vitája idézte elő a keleti és nyugati egyház elszakadását egymástól. A római katolikus egyház a mai napig az élesztő nélküli kenyeret favorizálja (az élesztő nélküli ostya az igaz hívők jelképe). A protestáns egyház a latin katolikus gyakorlatot követve, mindkét fajta ostyát vagy közönséges kenyeret fogyasztja. A zsidóság azonban a pászkát nemcsak a zsidó húsvétkor, -ami szintén tavasszal, a természet éledésének idején köszönt be-kedveli, de szinte egész évben jelen van a konyhákban. Mert a pászka nagyon egészséges, nincs benne semmi “gyilkos dolog”, úgymint só, cukor, zsír, (élesztő), csak liszt meg víz, szóval bátran fogyaszthatja mindenki, nemcsak magában, hanem előételként krémtúróval vagy májkrémmel, padlizsánkrémmel megkenve, párolt zöldspárgával, vagy friss paradicsommal. Nagyanyám kiváló levesbetétet készített belőle, úgy hogy összetörte a pászkát és egy vagy 2 tojás hozzáadásával villával összedolgozta, egy kevés sóval ízesítette majd kézzel kis gombócokat formált belőle. Ezután a tárkonyos borsólevesbe dobta és kb. 5 perc főzés után kész volt a finom mácesz gombóc leves. Izraelben a gyerekek reggelire, nutella krémmel megkenve fogyasztják. De hogy szenzációs tortát is lehet készíteni belőle azt addig nem tudtam, amíg egyszer véletlenül be nem tévedtem az antwerpeni (Belgium) zsidó negyedbe, ahol egy kis kávéház kirakatában egyszercsak egy vajkrémes mácesztorta nézett csábítóan rám. Hm, ezt feltétlenül meg kell kóstolnom, gondoltam, mert ilyet még nem ettem. Egy kis belga csokival és holland kakaóval megbolondítva, nem beszélve a fahéjról, olyannyira ízlett, hogy a kávéház tulajdonostól el is kértem a receptjét. Íme:

Fahéjkrémes macesztorta

Hozzávalók:
6 db tojás, 12 dkg cukor, 10 dkg liszt, 5 dkg pászka, 1 kávéskanál fahéj a krémhez: 30 dkg vaj, 20 dkg porcukor, 2 dkg kakaó, 1 tojássárgája, 0.5 dl citromlé, 1 1 kávéskanál fahéj
Az elkészítés módja
- A tojássárgákat a cukor 2/3 részével kikeverjük, a tojásfehérjét a cukor 1/3 részével kemény habbá verjük. A lisztet elvegyítjük az összezúzott páaszkával és a fahéjjal. A tojássárgájába óvatosan beleforgatjuk a habot, majd lassú, de folyamatos keverés mellett hozzáadjuk a lisztet. Tortaformába öntjük a masszát és középmeleg (160-180 fokos) sütőben kb. 45 percig sütjük. Ha megsült, megvárjuk míg kihül, majd 3 lapra vágjuk. A krémhez a vajat a porcukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a kakaót, a tojássárgáját, a citromlevet és a fahéjat. A lapokat ezzel a krémmel rétegezzük, a tetejét és az oldalát is bevonjuk vele. A torta oldalát lehet darált dióval, pekánnal vagy finomra tört pászkával megszórni. A tetejére a megmaradt krémből habzsák segítségével szép rózsákat nyomunk vagy csak villával egy “hullámot” formálunk rá.

Nagyanyám maceszgombóc receptje

Hozzávalók 6 db nagy gombóchoz:
25 dkg macesz, 5 db tojás, 10 dkg margarin, 2 evőkanál petrezselyem (apróra vágott), só, bors ízlés szerint (őrölt)
Az elkészítés módja
- A pászkát apróra összetörjük. A hozzávalókat egy tálban összekeverjük. Fél órára hűtőbe tesszük. Nagyobb, dió méretű gombócokat formálunk a masszából. Sós, (enyhén) forrásban lévő vízben kb. 20 perc alatt megfőzzük.Erőleveshez, húslevesekhez adjuk levesbetétnek.

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.