Virágkarnevál februárban, Nizzában

Virágkarnevál februárban, Nizzában
Szerző: spajzgirl

- Nizzában évente 2800 órán át süt a nap, és már január végén virágzik a mimóza, de mégsem ezekről híresült el a város, hanem a karneváljáról meg a salátájáról, mi sem bizonyítja jobban, mint az évente több, mint egymillió turista, akik csak azért látogatnak el a Cote d’Azur egyik legszebb városába, hogy kiélvezhessék a karnevált és Nizza gasztronómiáját.
A karnevál története
- A karnevál születéséről annyit tudunk, hogy az ún. karnevál király először 1873. február 23-án érkezett a városba. Az érkezése egyúttal a nyitánya lett a február végén kezdődő, kéthetes tavaszt köszöntő ünnepségnek. Az első virágcsatát-a Bataille de Fleurs-t, 1876-ban tartották meg az Angol sétányon, később ez az esemény virágparádévá nőtte ki magát. Azóta minden évben pazar látvány a belvároson keresztül végigvonuló úszó sziget, amely egyenként 4-5 ezer virágtőből áll, 7 méter hosszú, 2 méter széles és 6 méter magas építmény. Ez egyben a crescendoja a karneválnak, mely később gigantikus ünnepségekbe torkol a város központjában, a Masséna téren. A karnevál másik érdekessége, hogy minden évben más témát választanak, amit a 15-20 kocsiból és 150 óriás bábból álló menet képvisel. 2014-ben a gasztronómia volt a nizzai karnevál fő témaköre, 2015-ben a zene, az idén, 2016-ban a filmművészet lesz.
A nizzai konyha
- Nizza, -a Provence-Alpes-Côte d’Azur régió egyik fontos kikötő városa,- a fokhagymával és olíva olajjal készített mediterrán ételeiről híresült el. A helyi konyha további fő jellemzője, hogy az átlagosnál több, friss zöldfűszert és zöldséget használ, főként padlizsánt, paradicsomot, cukkinit, articsókát és olajbogyót. Nizza gasztronómiája azonban nemcsak a provence-ihoz, de a liguriaihoz és piemontihoz is közel áll. A legjellegzetesebb húsféle a sisteroni juh, mely a szomszédos völgyből kerül a város húsboltjaiba. A húsnál azonban fontosabbak a tenger gyümölcsei, mint a tengeri csillag, keszeg, tengeri sün, szardella, foltos tőkehal stb. ezeket a herkentyűket olyan nagy mértékben fogyasztják, hogy egy helyi közmondás szerint, “A halak a tengerben születnek, és az olíva olajban végzik ”. Azonkívül innen származik a híres-hírhedt fokhagymás vajjal töltött csiga is.
- A legjellegzetesebb helyi ételek:-a beignets de fleurs de courgettes-a zukkini virág rántva, a daube-marha ragu, a farcis niçois-darált hússal töltött mini zöldségek, a pan bagnat-a nizzai hamburger, a pissaladière-a szardellás pizza, a ratatouille-a mediterrán lecsó, a socca-a csicseriborsó lisztből készült sós palacsinta, a soupe au pistou-a provanszi zöldségleves, és a tarte de blettes-édes vagy sós pite (almás vagy póréhagymás). Vegyük sorra:

Cukkini virág rántva
Hozzávalók:
1 tojás, 1 kávéskanál olaj, 15 cl tej, 12,5 dkg liszt, olaj a sütéshez
Kedvelt helyi finomság, papír tölcsérben árusítják.

- Daube: a provanszi marharagu, olcsó marhahúsból, borral, zöldségekkel, fokhagymával, provanszi fűszerekkel készülő egytálétel, amit egy cserépedényben, a daubière-ben főznek. A daubière, egy teáskannához hasonlít, a gömbölyű alj egy szűkebb nyakban végződik, amit egy homorú tető egészít ki. És hogy ki lehessen venni a sütőből, egy fogantyú/fül van az egyik oldalán. Kiváló párolt ragut lehet benne készíteni, általában marhahúsból, de bárányból, sertésből is kedvelt Nizzában, sőt még polipot is főznek benne. A sajátos kancsó formát a funkció miatt találták ki. A szűk nyak ugyanis meggátolja a víz távozását, amire szükség van a több órán át tartó főzés miatt (A tetejét tele kell tölteni vízzel, ami a főzés során belefolyik az edénybe). A marharagut lehet kandallóban, kályhában vagy sütőben is készíteni. A daubiére nemcsak pörköltek, de levesek és szárazbab készítésére is ideális edény.A marharaguhoz háromféle hús kell: felsál, bélszín és tokány. Bár a legtöbb modern recept vörösbort ír elő, a legkorábban feljegyzett receptek szerint régen fehér borral készítették.
- Farcis nicoise: sonkával és darált marhahússal töltött zöldségek, mint pl. mini cukkini, sárga-zöld és piros paprika, gomba, paradicsom, mini padlizsán(lsd. kép). Provanszi fűszerekkel megszórva, tojás és zsemlemorzsa valamint olaj hozzáadásával. Kb. olyan, mint a mi töltött paprikánk, csak főzés helyett sütőben sütik, mérsékelt hőmérsékleten, 1 óra 30 percig. Rizzsel körítve tálalják.

Niçoise saláta
hozzávalói:
koktél paradicsom, zöld paprika, (corne), saláta frizé, főtt tojás, tonhal vagy szardella, olajbogyó, és mustár. Ez a saláta fajta az egész világon elterjedt.

- Pissaladière: ismét egy helyi különlegesség, egy szardellás pizza Margherita, karamellizált, majdnem pürésített hagymával (konfitált), olajbogyóval, fokhagymával és szardellával. Előételként árusítják már kora reggeltől Nizzában.
- Pan-bagnat: (bagelhez hasonlóan készülő hamburger) nizzai hamburger. Népszerű löncs Nizzában, ezért a piacon, a városban, mindenütt árusítják. A teljes kiőrlésű búzából készült, francia kenyér a klasszikus salade niçoise-zal van megtöltve (salátával, paradicsommal, főtt tojással, szardellával és/vagy tonhallal mustárral ízesítik, (sohasem majonézzel). Néha balzsamecettel meglocsolva, őrölt borssal, és tengeri sóval megszórva tálalják.
- Socca: csicseriborsó lisztből készült palacsinta. Eredetileg Genovából származó étel, de ma már a Ligur tenger tipikus street foodja, Nizzától az Elbáig. A rezsó helyett a sütőben sütik, ónozott rézedényben. Friss rozmaring ággal, borssal, tengeri sóval szórják meg. Az eredeti socca farinatát háromszögletűre hajtogatják és mindenféle töltelék nélkül csak magában fogyasztják.

Soupe au pistou (provanszi zöldségleves)
Hozzávalók 6 személyre:
A leveshez:
2,5 l víz, 25 dkg friss fejtett bab, 25 dkg zöldbab, 25 dkg krumpli, 25 dkg zöldborsó, 25 dkg kockázott paradicsom, 2 fej hagyma, 2 szál sárgarépa, 20 dkg káposzta, 1 szál póréhagyma, 2 db zellerszár, 25 dkg cukkini, 2 db fehérrépa, 5 evőkanál olívaolaj, 15 dkg füstölt szalonna, só, bors
A pistou szószhoz:
6 gerezd fokhagyma, 10 bazsalikomlevél, 10 dkg reszelt parmezán, 3 evőkanál olívaolaj, só
Elkészítése:
- A zöldségeket megtisztítjuk, a póré hagymát, a zeller szárat, a zöldbabot, a krumplit (1 kivételével), a répákat, a cukkinit és a káposztát felaprítjuk. A vizet felforraljuk, 5 evőkanál olíva olajat teszünk bele, majd az összes zöldséget hozzáadjuk (az egész krumplit is). Sóval, borssal ízesítjük, majd 20 percig főzzük. Ezután hozzáadjuk a felkockázott konzerv paradicsomot és az apróra vágott füstölt szalonnát, és tovább főzzük.
- Közben elkészítjük a pistou szószt: a fokhagymát és a bazsalikomleveleket mozsárban péppé dörzsöljük, majd hozzáadjuk a reszelt parmezánt, az olajat és ízlés szerint utána sózunk.
- Megkóstoljuk a levest, és ha már puha minden zöldség, kihalásszuk az egész krumplit, összetörjük, visszaöntjük a levesbe, majd hozzáadjuk a pistou szószt. Egyet forralunk a levesen és lezárjuk. Frissen reszelt parmezánnal tálaljuk.

- A Cuisine Nissarde cím, Nizzában olyan gasztró elismerés, mint a Michelin csillag. Az a nizzai étterem kapja meg minden évben, amelyik hagyományőrző, autentikus konyhát vezet. Fontos szabály, hogy az ételekhez csak minőségi termékeket és alapanyagokat lehet felhasználni, a vendégekkel udvariasnak kell lenni, valamint az egészségügyi és biztonsági előírásokat be kell tartani.

0 hozzászólás

Hozzászólás írása

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Megjegyzés: A weboldalunkon beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. Az elküldött hozzászólás a weboldalon megjelenik ugyan azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.