A hét Séfje

Hozzászólás írása

Figyelem: A beküldött hozzászólásokat moderátoraink a nap 24 órájában ellenőrzik. A hozzászólás a weboldalon megjelenik azonnal, de moderátoraink kifogásolható tartalom esetén a Felhasználási feltételeknek megfelelően bármikor törölhetik.

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned *

170 hozzászólás

  1. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #228 2015. 12. 18. 19:31 Válasz

    Kedves Ildi!

    Szokták ajánlani, hogy a diót tegyük szárazon serpenyőbe és közepes tűzön rázogatva pirítsuk meg, de ez nem az igazi eljárás, mert nem egyenletesen pirul meg a dió. Szárazon tepsibe kell szórni, egyenletesen egy sorban elteríteni, nem jó ha vastag a sor és 180 C-fokos sütőben, 5 percenként átforgatva, elsimítva kb. 12-15 perc alatt annyira kell megpirítani, hogy kicsit erősebb színt kapjon. Ezután ki kell hűteni és már lehet is darálni. Ha túlpirul a dió, gyorsan megjelennek benne a keserű ízanyagok is. Ezzel a technikával piríthatunk bármilyen olajos magvat.

    Jó sütést!

  2. tortilla
    tortilla #227 2015. 12. 18. 15:53 Válasz

    Tisztelt Mesterszakács Úr!

    Hogyan lehet a dióból intenzívebb ízt "kicsikarni"? Pörköléssel, pirítással? Hogyan kell? (Mint ahogyan a mogyorónál is van, hogy pörkölés után nagyon kellemes ízt kap, valami ilyesmire gondolnék a dióval kapcsolatban.) Diós krémet szeretnék a piskótába, az egyik piskótalapot diós krémmel tölteném meg.

    Köszönöm: Ildi

  3. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #226 2015. 12. 07. 15:57 Válasz

    Kedves Dzsudi!

    Ha papír kapszlit tesz a muffin formákba, háromnegyedig töltse a tésztával, így megsülés után is benne marad a tészta a kapszliban és nem fog a formába ragadni, könnyen kiszedhető. Ha biztosra akar menni, egy formába tegyen 2 papír kapszlit. Ha papír kapszli nélkül süti a muffint, a formát kenje ki vékonyan vajjal és szórja be liszttel. Így sem fog a megsült tészta a formába ragadni. A tűpróbához használhat sima rozsdamentes acélból készített általános hústűt vagy vékony bambuszpálcát, vagy hurkapálcát is.
    Jó sütést.

  4. dzsudi
    dzsudi #225 2015. 12. 07. 12:28 Válasz

    Kedves Liptai Zoltán! sajnos nem nagyon értek a számítógéphez ezért nem tudtam új sorba írni.azt szeretném meg kérdezni ha muffint sütök akkor a formákba kell tenni kis papír kosarakat vagy nem mert én tettem bele és nem lehetett ki szedni belőle őket mindnek az alja rá ragadt és nagy része oda lett.és még azt is szeretném meg kérdezni hogy a tű próbáig sütni azt milyen tűvel kell ellenőrizni? előre is köszönöm.

  5. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #224 2015. 08. 18. 10:53 Válasz

    Kedves takimaci!

    A narancslikőrt helyettesítheti 2 evőkanál rummal, amihez hozzáadjuk 1 kisebb narancs vékonyan reszelt héját és kicsavart levét.

    Jó sütést!

  6. tortilla
    tortilla #223 2015. 08. 17. 17:43 Válasz

    Kedves Liptai Zoltán!

    Répa tortát szeretnék készíteni, azonban narancs likőrt sehol nem lehet kapni. Mindenfelé érdeklődtem, mondták nincs. Hogyan helyettesítsem a narancslikőrt, amivel a Répa tortát elkészíthetem?
    Köszönettel.

  7. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #222 2015. 08. 13. 22:52 Válasz

    Kedves takimaci!

    4 csirkecombhoz 20 dkg csirke vagy sertésmájat éles késsel vagdaljunk apróra vagy daráljunk le, Adjunk hozzá két, vízbe áztatott jól kicsavart zsemlét, 1 tojást, sóval, borssal, 2 gerezd zúzott fokhagymával, 1 kicsi apróra vágott vöröshagymával, 1 szál aprított rozmaringgal, 1 csokor durvára vágott petrezselyemmel ízesítsük és annyi zsemlemorzsát szórjunk bele, hogy könnyen keverhető, de ne folyékony tölteléket kapjunk. Ezt a tölteléket töltsük evőkanállal vagy sima csöves habzsákba szedve, a befűszerezett csirkecombok fellazított bőre alá.

    Jó főzést!

  8. tortilla
    tortilla #217 2015. 08. 13. 05:17 Válasz

    Szeretnék csirke v. sertésmájas töltelékkel töltött csirkecombot készíteni. Milyen töltelék lenne a legjobb ízesítéssel amit a csirkecomb bőre alá tudok betölteni?
    Köszönöm

  9. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #215 2015. 08. 10. 09:07 Válasz a #214. hozzászólásra Válasz

    Kedves takimaci!

    A nem összeeső tojásfehérjehabhoz, a hideg tojásfehérjéket verjük kemény habbá, ekkor szórjunk bele tojásonként 2 evőkanál kristálycukrot és géppel verjük addig, még újból kemény hab lesz. Ez idő alatt a cukor is elolvad. Ezt a habot kenjük a máglyarakás tetejére és 140 C-fokos sütőben süssük szép pirosra. Így nem fog összeesni a hab.
    Jó tojáshabkészítést!

  10. tortilla
    tortilla #214 2015. 08. 09. 08:14 Válasz

    Szeretném megkérdezni, hogy a máglyarakás tetején lévő tojásfehérje hab, miért "esik össze", sütés után miért lesz 1/3-a annak mint mikor rákentem? Mit rontok el? (A tojásfehérje habot úgy verem fel, hogy félig hab állapotában 2 ek porcukrot adok hozzá és igy kemény habom lesz, amelyet a tetejére simítok.)

  11. zsuzsa56
    zsuzsa56 #213 2015. 07. 20. 22:54 Válasz

    Kedves Csaba!Nagyon köszönöm a receptet,és elnézést kérek ha kellemetlenséget okoztam,nem ez volt a szándékom. További szép estét!

  12. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #211 2015. 07. 20. 21:15 Válasz a #208. hozzászólásra Válasz

    Kedves Zsuzsa56!

    Az alábbi receptet ajánlom kipróbálásra:

    Erdélyi csomboros sertéstokány, juhtúrós puliszkával

    Hozzávalók 4 főre:

    80 dkg sertéscomb
    10 dkg füstölt húsos szalonna
    1 közepes fej vöröshagyma
    2 gerezd fokhagyma
    1 evőkanál paradicsompüré
    2 dl száraz fehérbor
    15 dkg savanyú káposzta
    40 dkg alma
    3 szál zellerzöld
    1-1 csokor friss csombor és kapor

    frissen őrölt bors

    A puliszkához:
    12 dkg kukoricadara
    0,5 dl víz
    só, bors
    10 dkg vaj
    15 dkg juhtúró
    1 csokor petrezselyem
    a tálaláshoz tejföl

    Elkészítése:

    1. A húst csíkokra vágjuk, majd megmossuk és lecsepegtetjük. A füstölt szalonnát szintén felcsíkozzuk, majd forró lábosban kisütjük a zsírját, hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát és a zúzott fokhagymát.
    2. Kicsit összepirítjuk, majd hozzákeverjük az előkészített húst, és fehéredésig sütjük. Ezután sózzuk, borsozzuk, beletesszük a paradicsompürét, felöntjük a fehérborral és egy deci vízzel. A savanyú káposztát kissé átmossuk, átvágjuk, majd a húshoz adjuk.
    3. Összekeverjük, majd ha felforrt, fedővel letakarva közepes tűzön puhára pároljuk. Amikor már majdnem puha a meghámozott és kicsumázott és kockákra vágott almát hozzáadjuk, ha közben túlságosan elpárolódna a szaftja, kevés vízzel pótoljuk. Mielőtt levesszük a tűzről, beleszórjuk az aprított zellerzöldet, a csombort és a kaprot.
    4. Puliszkaköretet készíthetünk hozzá. Ehhez a vizet kevés sóval felforraljuk, majd folyamatosan kevergetve, a kukoricadarát hozzáadjuk. Kevergetve, kis lángon, 15 percig főzzük, majd a tűzről lehúzzuk, megborsozzuk, a vajat belekeverjük és letakarva, 20 perig pihentetjük.
    5. Tálaláskor vizezett kanállal tányérra szaggatjuk, tejföllel meglocsoljuk, fölaprított petrezselyemmel megszórjuk és így kínáljuk a tokány mellé.


    Jó étvágyat kívánok.

  13. admin
    admin #210 2015. 07. 20. 16:43 Válasz a #209. hozzászólásra Válasz

    Kedves Zsuzsa! Tanácsot kérünk rovatunkat mesterszakácsaink nem 0-24 órában figyelik, így eltarthat egy kis ideig, amíg választ kap kérdésére. Egyben szeretném önnek jelezni, hogy a receptkeresésre az oldal tartalmát érdemes böngészni, mert ez a rovat kimondottan a főzés közben felmerült kérdések orvoslására lett kialakítva.

    Megértését köszönve, Üdvözlettel: Admin

  14. zsuzsa56
    zsuzsa56 #209 2015. 07. 20. 14:30 Válasz a #208. hozzászólásra Válasz

    Kedves Csaba! Mivel előző kérdésemre nem kaptam választ,kérésem az lenne,hogy küldjön nekem olyan receptet sertéscombból amit még nem nagyon ismernek az emberek.Valami újdonságot,amiben gyümölcs is szerepel.Köszönöm!Üdv:Zsuzsa56.

  15. zsuzsa56
    zsuzsa56 #208 2015. 07. 19. 10:29 Válasz

    Tisztelt mesterszakács úr! Szeretnék öntől kérni,egy nagyon finoman elkészített sertéscombból készült receptet, Kérem ha lehet valami újdonságot! Sürgős lenne!Köszönöm!Üdv:Zsuzsa

  16. zsuzsanna.palcso.9
    zsuzsanna.palcso.9 #205 2015. 02. 28. 21:26 Válasz

    Szia Laci!

    Az igazság az, hogy kb. 2 éve élelmezésvezetőként dolgozom egy 300 fős szociális intézményben.
    25 évvel ezelőtt az érettségi után szakácsnak tanultam Szolnokon a Tisza szállóban.
    Pár hónapig a vizsga után még itt dolgoztam, de az egyik szakács nyitott egy kis éttermet és hívott magával.
    Imádtam, kb 1 év múlva az Attrium Hyttban volt szerencsém dolgozni (tanulni) Lukács István chef úrnál.
    Családot alapítottam, született egy fiam, csak utána nem mentem vissza, hanem közétkeztetésre váltottam helyben.
    Most is ott dolgozom. Közben volt egy kis kitérőm iskola-óvoda konyhán, és egy kicsit visszakóstoltam a vendéglátásba is.
    Sokat változott. Ám a közétkeztetésben megállt az idő, nagy a lemaradás az én tapasztalatom szerint, ami igazán nem mindig a pénzen múlik.
    Az élelmezésvezetőim akikkel dolgoztam nem sokat tettek a változásokért, a kényelmesebb megszokottat választották. Nekem van lehetőségem ,és szerencsére a főnökeim támogatnak valamelyest. szóval szeretek új recepteket hozni, új alapanyagokat kipróbálni.
    Van néhány lakónk aki diétás étkeztetést igényel.
    Minden lehetőséget megragadok, hogy fejlődhessek, tapasztalatokat gyűjtsek, (pl eljárok szakmai fórumokra, konzultálok dietetikussal,
    és az interneten is találtam több felületet ahonnan megbízható információhoz jutok.
    Ennek az oldalnak is ezért nagyon örülök, és köszönöm a válaszokat.

    Palcsó Zsuzsi

  17. Szabó László
    Szabó László #204 2015. 02. 28. 12:33 Válasz a #202. hozzászólásra Válasz

    Szia Zsuzsanna!

    Tapasztalatom szerint, a hagyományos palacsintától eltérő összetétel esetén 1/3 rész finomliszt használatát javaslom. Sajnos nem lesz olyan állaga, mint a hagyományos tésztának, de sokat segít... A kérdésem az, mi célból készítenéd a tésztát? Gluténmentes palacsintát szeretnél, vagy egyszerűen csak újítás miatt?

  18. zsuzsanna.palcso.9
    zsuzsanna.palcso.9 #202 2015. 02. 27. 10:19 Válasz

    Kedves László!

    Rizslisztből és rozslisztből szeretnénk palacsintát sütni. A rizslisztes ha a hagyományos palacsintához hasonlóan készítjük el a tésztáját túl kemény lesz. A rozslisztes pedig olyan mint ha nyers maradna? Mit javasolsz talán az összetételen kell változtatni a hagyományoshoz képest?
    Várom a válaszod köszönettel PalcsÓ Zsuszi

  19. zsuzsanna.palcso.9
    zsuzsanna.palcso.9 #200 2015. 02. 21. 08:56 Válasz

    Kedves László!
    Hálásan köszönöm

  20. Szabó László
    Szabó László #199 2015. 02. 19. 17:27 Válasz

    Kedves Zsuzsanna!

    Igen, hasonlóan készül, mint a daragaluska. Az anyaghányad kb.: 25 dkg kukoricadara, só, 10 dkg zsiradék, 3-4 db tojás, fél csomó finomra vágott petrezselyemzöld (elhagyható). Ezután sós vízben ki kell főzni, lehűteni és leszűrni. Ezt az anyaghányadot kell felszorozni, amíg meg nem kapja az adott adagszámot. Ez a mennyiség kb.: 10 adagra vonatkozik.

    Sok sikert kívánok az elkészítéséhez!

  21. zsuzsanna.palcso.9
    zsuzsanna.palcso.9 #197 2015. 02. 17. 16:50 Válasz

    Kedves László!

    Nagyobb mennyiségben szeretnénk készíteni kukoricás galuskát levesbe betétnek daragaluska helyett. Mi a javaslata, hogyan csináljuk, hogy biztosan egyben maradjon. Elég-e ha csak összekeverjük a hozzávalókat, és állni hagyjuk kb fél órát?

  22. admin
    admin #196 2015. 02. 09. 11:23 Válasz

    Kedves LEMMY-PAPA.

    Megkeressük az archívumunkban és pdf formátumban, az e-mail címére el fogjuk küldeni az összes számot. Türelmét előre is köszönjük.

  23. LEMMY-PAPA
    LEMMY-PAPA #195 2015. 02. 08. 19:19 Válasz

    Jó napot kívánok!Érdeklődni szeretnék ,hogy hol tudnám a mesterszakács újság számait letölteni????Nagyon tetszik az újság el vagyok tőle ragadtatva!!!!!!!Nagyon szeretném letölteni őket.Előre is köszönöm válaszát!

  24. krokodil
    krokodil #194 2015. 02. 01. 23:24 Válasz

    Kedves Zoltán!
    Nagyon köszönöm kielégítő válaszát
    Irén

  25. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #193 2015. 01. 27. 20:03 Válasz

    Kedves Irén!

    A blundel tésztát adagolva, előkészítve is le lehet fagyasztani, mikor szükségünk van rá, kivesszük a mélyhűtőből, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, hűvös helyen 30 percet pihentetjük, hogy lassan kiolvadjon és 180 C-fokos sütőbe téve, kb. 20 perc alatt pirosra sütjük. A blundel tésztát lehet vanília krémmel tölteni, csak arra kell figyelni, hogy jó sűrű főzött vaníliakrémet kell készíteni, hogy ne áztassa el a tésztát és kihűtve tölteni a tésztába, hogy ne olvassza meg a tésztában lévő nagy mennyiségű zsiradékot.

    Jó sütést!

  26. krokodil
    krokodil #191 2015. 01. 25. 23:36 Válasz

    Kedves Zoltán!
    Ujból én azt szeretném kérdezni, hogy a blundell tésztába lehet e tölteni vanilia krémet, nem folyik-e ki.
    Köszönöm előre is válaszát
    Irén

  27. krokodil
    krokodil #190 2015. 01. 25. 23:22 Válasz

    Kedves Zoltán!
    Ismét Önökhöz fordulok tanácsért. Megszeretném kérdezni Öntöl, hogy a blundel tésztát formázás után le lehet e fagyasztani, és ha igen akkor később ha előveszem akkor fagyasztva kell e betenni a sütőbe, és mennyi időre, mert egyébként frissen kb.18 percig kell sütni
    Köszönöm válaszát
    Irén

  28. krokodil
    krokodil #189 2015. 01. 02. 19:17 Válasz

    Kedves Zoltán !
    Nagyon köszönöm gyors válaszát. Nagy problémát okozott ez nekem, mert sehogyan sem tudtam megoldani ezt a dolgot.
    Még egyszer nagyon köszönöm !
    Üdvözlettel Irén

  29. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #188 2015. 01. 02. 09:32 Válasz

    Kedves Irén!

    Én is Boldog új évet kívánok!

    Ha a kenyérsütő gépből kivette a tésztát vágja félbe, az egyik darabot tegye tálba, konyharuhával takarja le. A másik darabot lisztezett gyúródeszkán kézzel nagyjából lapítsa ki, szitálja rá a kakaóport egyenletesen, a tésztaszéleket hajtsa be középre és a deszkán gyúrja addig, még a tészta ízlés szerint márványos vagy teljesen egyszínű lesz. Ezután a sima tésztát is gyúrja át, majd a két tésztát újból kell keleszteni és utána lehet készíteni belőle a csíkos kalácsot.

    Jó sütést!

  30. krokodil
    krokodil #187 2015. 01. 02. 02:52 Válasz

    kedves Zoltán ! Nem jól kérdeztem az előbb. A kenyérsütőgépből kivett tészta felébe szeretném a kakaót beletenni
    köszönettel
    Irén

  31. krokodil
    krokodil #186 2015. 01. 01. 20:32 Válasz

    Kedves Zoltán! Boldog uj évet kivánok!
    Megszeretném kérdezni öntöl, hogy a csikos kalácshoz hogyan kell a kakaót beledagasztani a kalács kakaós részébe, mert ez nekem nem akar sikerülni. Elnézést kérek a bugyuta kérdésért
    Üdvözlettel irén

  32. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #185 2014. 12. 23. 19:50 Válasz

    Tisztelt Szasza!

    Küldöm a receptet 40-50 főre.

    Jókai bableves
    Hozzávalók:
    2 kg száraz tarkabab
    5 kg füstölt sertéscsülök
    60 dkg sárgarépa
    60 dkg fehérrépa
    1 kisebb fej zellergumó
    20 dkg vöröshagyma
    só, frissen őrölt bors
    20 dkg zsír
    15 dkg liszt
    1 kisebb fej fokhagyma
    4-5 evőkanál fűszerpaprika
    15 pár debreceni kolbász
    80 dkg csipetke
    4 nagy pohár tejföl

    Elkészítés:
    A szárazbabot előző este bő hideg vízben beáztatjuk, másnap leszűrjük és annyi vízben feltesszük főni, hogy bőven ellepje. Hozzáadjuk a füstölt csülköt, a meghámozott egész sárgarépát, fehérrépát, zellergumót, vöröshagymát, sózzuk, borsozzuk és közepes tűzön puhára főzzük. Ekkor a csülköt, zöldségeket kivesszük a levesből és hozzáadjuk a debreceni kolbászokat. 15 deka zsíron zsemleszínűre pirítjuk a lisztet, lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, megszórjuk a fűszerpaprikával, összekeverjük és berántjuk vele a levest. Közepes tűzön 5 percet főzzük, kivesszük belőle a kolbászokat, karikákra szeleteljük és forró teflonos serpenyőben 5 deka zsíron megpirítjuk. A csülköt kicsontozzuk, kisebb darabokra vágjuk, a zöldségeket kisebb hasábokra daraboljuk. A csipetkét bő sós vízben kifőzzük, leszűrjük. Tálaláskor a csipetkét, zöldségeket, csülökdarabokat, kolbászkarikákat tálakba vagy tányérokba szedjük, rámerjük a forró bablevest és meglocsoljuk simára kevert tejföllel. Azonnal forrón kínáljuk. Adhatunk hozzá hegyes erős paprika szeleteket.

    Jó főzést.

  33. szasza1956
    szasza1956 #184 2014. 12. 22. 21:30 Válasz

    Üdvözlöm! Jókai Bableves receptet keresnék kb 40 főre! Ultiverseny lesz 27.én Ott kb annyian
    vagyunk! Kisebb adagban ,mát főztünk, de ekkorában még nem! Jól elkelne a segítség! Előre is köszönjük! Ha esetlehg 10-zel kevesebben, vagy 10 többen lennénk, az arányosan emelné vagy csökkentené a menyiséget? Ha lehet az email címemre küld a választ:szasza1956@gmail.com. Előre is kösuönöm%

  34. krokodil
    krokodil #183 2014. 11. 14. 04:31 Válasz

    Kedves László!
    Köszönöm gyors válaszát. Sajnos a Lidl-be vettem. Többet nem veszek ott habtejszint.
    üdvözlettel Irén

  35. Szabó László
    Szabó László #182 2014. 11. 10. 20:23 Válasz

    Kedves Irén!

    A tejszínt normál hűtőben kell tartani. (kb. 3-5°C-on)
    Valószínű, hogy rosszabb minőségű, alacsonyabb zsírtartalmú tejszínt használt, vagy pedig "túlverte"! Nem hiszem, hogy a "túlhűtés" volt a baj forrása.

    Remélem tudtam segíteni!
    Szép Napot kívánok!

  36. krokodil
    krokodil #181 2014. 11. 09. 23:39 Válasz

    Kedves Séf Úr!
    Azt szeretném megkérdezni hogy a habtejszint hány fokos hőmérséklettel kell habositani, mert én nagyon lehütöttem a hütőben és kicsapódott a zsirtartalma.
    Válaszát előre is köszönöm
    irén

  37. Szabó László
    Szabó László #180 2014. 11. 04. 18:27 Válasz

    Kedves Ildi!

    :)
    Elsősorban a magas zsírtartalmú 30 % vagy e feletti tejszíneket használja erre a célra!
    Én a következő márkákat ajánlom: Cserpes, Oké, President... Ez most nem számít reklámnak! :)

    Szép Estét!

  38. tortilla
    tortilla #179 2014. 11. 04. 12:30 Válasz

    Kedves László!

    "Hagyományos, jó minőségű tejszínt" javaslom. Melyik az? Gondolom többféle is van, de mégis egyet emeljen ki a sok közül.

    Köszönettel:
    Ildi

  39. Szabó László
    Szabó László #178 2014. 11. 04. 09:37 Válasz

    Kedves Ildi!

    Köszönöm levelét, megpróbálok minden kérdésére kielégítő választ adni!
    A burgonyát lehet géppel is reszelni, julienne-re vágni. Nagyobb üzletek szeletelőgépeket használnak, melynek kései cserélhetőek. Ezek a gépek elég költségesek, ezért otthoni használatuk ritka! Lehet kapni otthoni "salátakészítő" eszközöket, gépeket, amik hasonló elven működnek, de kevésbé költségesek! Javaslom nézzen szét akár a műszaki áruházakban, de a neten is van jó néhány!
    A turmixolást nem javaslom, mert a burgonyát nem pépesíteni szeretné, hanem vékony csíkokra reszelni, szeletelni! Egyébként, már én is tapasztaltam ezt a módszert egyeseknél, de semmi estre sem javaslom.

    A tejszínhabhoz a tejszín jól le kell hűteni, ezt nagyon helyeset tetszett csinálni! Ha lágyabb habot szeretne, akkor csak annyit kell tennie, hogy nem vereti olyan sokáig a tejszínt! Ezt folyamatosan figyelni kell, ott kell lenni mellette. Egyébként sokan használják a növényi tejszínt, (Hu-la-la stb.) mert könnyebben felverődik! Én mégis a hagyományos, jó minőségű tejszínt javaslom, mert annak az íze teljesen más!

    Remélem tudtam segíteni!
    Szép Napot kívánok!

  40. tortilla
    tortilla #177 2014. 11. 03. 08:49 Válasz

    Kedves László!

    Közeleg lassan a karácsony, és a családtagjaim már kinyilvánították, hogy összedobják számomra a karácsonyi ajándéknak valót. Tudják már rég, hogy egy olyan robotgépre vágyom, amellyel szinte majdnem az összes munkát el tudom végezni a konyhában. (Bármennyibe is kerüljön.)
    Nagyon szeretik a tócsnit, másnéven cicegét, amelyhez sok reszelt krumpli kell. Ha kiválasztásra kerülne számomra, hogy mely robotgépet kérjek ajándékba, mindenképpen olyant szeretnék, amivel az állandó nyers krumpli reszelgetése megszűnne és kényelmesen "le tudnám reszelni" ugyanolyan minőségűre a nyers burgonyát, mint ezidági kézzel.
    Volt olyan, aki azt állította, hogy turmixolja, bár ahhoz egy erős gép kell és a turmixba is olyan kés ami elbánik a krumplival. Nyilván sokféle módszert lehet bevetni, szinte meglepő számomra, hogy egyesek miket ki nem találnak...
    Most az Ön véleményére lennék kíváncsi, hogy mely géppel lehet ezt a munkát helyettesíteni, melyiket ajánlaná, amellyel ez a művelet tökéletesen elvégezhető lenne. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ezt fogom megvetetni, de mindenképpen hasznos, ha esetleg add tippeket, melyekkel lehet ezt a folyamatot helyettesíteni esetleg módszereket.

    A másik kérdésem a tejszínhab felverése. Roosette tejszínt használok amely 1 literes kiszerelésben van. Mégsem tudok igazi habkönnyű tejszínt varázsolni, pedig lehűtött tejszínnel dolgozom. Igaz, hogy "kő kemény" lesz a hab, de másnál láttam, hogy a tejszín sokkal könnyebb és nem ennyire tömör és nehéz állagú. Vagy pedig másik tejszínt kellene használnom? Vagy esetleg nem jó fokozaton veretem a jelenlegi robotgépemmel? Most a maximális fokozaton 10-15 percig veretem. Melyik az a tejszín, amelyből a legeslegjobb minőségű tejszínhabot lehet verni. Itt a közelben, van egy lerakat, amely cukrászati alapanyagokat forgalmaz, lehet vásárolni kis tételben is, tehát szinte bármely cukrászati alapanyaghoz hozzá tudok jutni azon kívül is, amit az élelmiszerboltok forgalmaznak.

    Megtisztelő válaszát megköszönve:
    Ildi

  41. krokodil
    krokodil #176 2014. 10. 30. 20:55 Válasz

    Kedves László!
    Nagyon köszönöm gyors válaszát. Nagyon örülök, hogy ilyen egyszerű ennek a megoldása. Nagyon hálás vagyok érte. Nemrégen fedeztem fel ezt az oldalt,és teljesen bele vagyok szerelmesedve. A sütemény recepteket szinte habzsolom. Mindegyik süti receptet amelyik megtetszik kiirom ( már a nevét) Már három oldal tele van, pedig csak még a k betűnél tartok. azt hiszem, hogy lesz mit sütnöm ezután, mert mostanában egy héten háromszor sütök.Kétszer sütit, meg kelt tésztát, meg pogácsát.
    Mégegyszer nagyon örülök, hogy Önöket megtaláltam, mert nem tudtam eddig tanácsot kérni senkitől. Mégeszer nagyon köszönöm

  42. Szabó László
    Szabó László #175 2014. 10. 30. 10:42 Válasz

    Kedves Irén!

    A kérdés nem olyan bonyolult. Ez mindig a kosárka/forma méretétől függ. Tehát nyugodtan használja a kosárkát kiszúróként! A tésztát ezután kézzel bele kell illeszteni, nyomkodni a formákba, és ezután tölteni, sütni! Talán ez a leggyorsabb és legegyszerűbb verzió!
    Remélem tudtam segíteni!
    Jó sütést kívánok!
    Szép Napot!

  43. krokodil
    krokodil #174 2014. 10. 30. 01:05 Válasz

    Kedves Lázsló! Azt szeretném kérdezni, hogy a süteményeknél, a kosárkák elkészitésénél mekkora tésztát kell beleszabni? Előre is köszönöm segitségét. Irén

  44. eugeniazseni
    eugeniazseni #173 2014. 10. 09. 13:52 Válasz

    Nagyon szépen köszönöm.:)
    Maradok tisztelettel.:Eugénia Zseni

  45. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #172 2014. 09. 26. 17:08 Válasz

    Kedves Eugénia Zseni!

    A tojásfehérje kicsit keményíti az omlós tésztát, főleg ha minél több van belőle a tésztában. Ezért Én azt ajánlom, hogy csak tojássárgáját használja a tésztához, és ha forgácsos, nem akar összeállni, adjon hozzá 1-2 evőkanál sűrű tejfölt.

    Jó sütést!

  46. eugeniazseni
    eugeniazseni #171 2014. 09. 26. 13:03 Válasz

    A linzer tésztához kell a tojás fehérje, vagy csak a sárgáját tesszük bele?
    Mert én ugy tudom ,hogy a fehérjétől kemény a linzer!
    / Rácsos Almás / ott olvasom és szeretném megsütni.:)
    Köszönettel.:) Pálinkásné Eugénia Zseni

  47. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #170 2014. 09. 25. 20:18 Válasz

    Kedves Babybogyo!

    Örülök hogy sikerült jól elkészíteni az ételt és külön gratulálok az eredményhez!

  48. Babybogyo581
    Babybogyo581 #169 2014. 09. 25. 09:25 Válasz

    Kedves Liptai Zoltán mesterszakács Úr ! ♥ Nagyon szépen köszönöm a receptet amit kaptam Öntől ! ♥ Elkészítettük a rendezvényünkön és sikert arattunk vele ♥ Szereztünk egy Csapat különdíj I. helyezést ♥ Nagyon mutatós és nagyon finom volt ♥

  49. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #168 2014. 09. 18. 20:52 Válasz

    Tisztelt Csaba!

    Íme a recept.

    Bolognai ragu
    Hozzávalók 4 személyre:
    1 közepes fej fehér édes hagyma
    3 evőkanál olívaolaj
    60 dkg darált marhahús
    60 dkg érett lucullus paradicsom
    só, frissen őrölt bors
    3 gerezd fokhagyma
    2 szál friss bazsalikom
    2 szál friss oregánó

    Elkészítés:
    1. A meghámozott fehér hagymát apróra vágjuk, a forró olívaolajon üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a darált marhahúst és kevergetve fehéredésig sütjük.
    2. A paradicsomok tetejét kicsit bevágjuk, forró vízbe tesszük, éppen csak leforrázzuk és hideg vízben lehűtjük. Lehúzzuk a héját, kimagozzuk, kicsi kockákra daraboljuk.
    3. A marhahúshoz adjuk, meglocsoljuk 1,5 deci vízzel, sóval, borssal, az aprított fokhagymával, bazsalikommal, oregánóval ízesítjük és közepes tűzön, többször megkeverve sűrű szaftosra pároljuk. Tálaláskor a kifőtt, vajjal összeforgatott tésztára szedjük és megszórjuk reszelt parmezánnal.

    Jó főzést!

  50. csabi
    csabi #167 2014. 09. 17. 20:15 Válasz

    Tisztelt Zoltán!
    A Bolognaival kapcsolatban szeretnék kérdezni, sok receptet végig olvastam már, és legalább feleannyi variációt találtam bennük, ön mire esküszik, hogyan készül az igazi olasz bolognai? (Ha szakítana rá egy kis időt, akkor legyen szíves anyagmennyiségeket is írni 4 főre) Válaszát előre is köszönöm!

  51. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #166 2014. 09. 12. 21:07 Válasz

    Kedves Takimaci!

    Tulajdonképpen többfajta csirkemáj fasírt receptet is kipróbálhat, csak van pár szempont amire figyelni, kell, ha csirkemájjal dolgozunk. Vásárláskor nézzük meg a színét, és minél világosabb, annál fiatalabb a máj. Ha nagyon sötét színű ne vegyük meg, mert öreg állat mája,kesernyés ízű és tejben áztatással, fűszerekkel sem tudjuk tompítani. A megvásárolt friss világos májról vágjuk le az inas hártyákat, vágjuk nagyobb darabokra és áztassuk 1 órára hűtőbe téve, bő hideg tejbe. Ezután bő hideg vízben mossuk át, csepegtessük le és késsel kaparjuk pépere, vagy aprítsuk fel vagy húsdarálón daráljuk le. Ha az így előkészített csirkemájból készít fasírtot, sülés után sem lesz keserű. Még egy fontos dolog, a serpenyőben, olajban sütött csirkemáj fasírt sütési ideje oldalanként, 4-5 perc figyelve, hogy a közepe szaftos maradjon. Ha túlsütjük a csirkemáj fasírtot, kemény-forgácsos lesz és a kesernyés íz is megjelenhet.

    Jó főzést!

  52. tortilla
    tortilla #165 2014. 09. 12. 14:33 Válasz

    Kedves Liptai Zoltán!

    Keresgettem az interneten csirkemáj fasírt receptjét.
    Mindegyik ugyanarra a kaptafára épül.
    Sajnos egy kissé kesernyés lesz minden esetben, pedig megnézem alaposan a csirkemájat, nem-e maradt rajt az epehólyag - mert már volt olyan - és hideg vízben óvatosan átmosom mielőtt felaprítanám.
    Mi a titka a májnak, hogy ne legyen kesernyés?
    Tudna ajánlani egy nagyszerű csirkemáj fasírt receptet?
    Köszönöm
    Ildi

  53. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #164 2014. 08. 01. 11:24 Válasz

    Kedves idli.varga!

    Kakukkfüves pirított szűzérmék lecsómártással
    Hozzávalók 4 személyre:
    70 dkg sertés szűz
    só, frissen őrölt bors
    5 szál friss kakukkfű
    4 gerezd fokhagyma
    fél dl olaj

    A lecsómártáshoz:
    fél dl olívaolaj
    1 fej vöröshagyma
    fél kg érett paradicsom
    2 zöldpaprika
    só, frissen őrölt bors

    Elkészítés:
    1. A vékony fehér hártyájától megtisztított szüzet, éles késsel ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, sóval, borssal, az aprított kakukkfűvel, fokhagymával ízesítjük, meglocsoljuk az olajjal és fóliával lefedve, hűtőben legalább 1 órát pácoljuk.
    2. Ezután forró serpenyőben, a saját pácoló olajával mindkét oldalukat pirosra sütjük.
    3. A mártáshoz, a kisebb darabokra vágott vöröshagymát a forró olívaolajon megpirítjuk, hozzáadjuk a kockákra vágott paradicsomot, zöldpaprikát, felöntjük annyi vízzel, hogy háromnegyedig ellepje, sózzuk, borsozzuk és közepes tűzön puhára főzzük.
    4. Összeturmixoljuk, szűrőn átszűrjük, hogy ne legyen darabos, a sült szűzszeletekre öntjük és közepes tűzön összepároljuk, hogy sűrűbb szaftja legyen.
    5. Forrón, házilag gyúrt kifőzött széles metélttel tálaljuk.

    Jó főzést!

  54. admin
    admin #163 2014. 07. 20. 17:44 Válasz

    Kedves pollux, tisztelt Lajos!
    Felajánlását örömmel elfogadjuk, annál is inkább, mert terveink között szerepel egy olyan sorozat elindítása, melyben nagymamáink régi receptjeit, újra lefőzzük és a forrást, legyen az akár egy kockás papírlap, a kész étel fotójával együtt bemutatjuk egy erre kialakított mappába gyűjtve. Ide bárki feltöltheti majd a neki kedves "Nagyi receptjét".

    Segítségét előre is köszönjük és email címünkön várjuk akkor az anyagot. mesterszakacs@mesterszakacs.eu

  55. pollux
    pollux #162 2014. 07. 20. 09:45 Válasz

    T. "Mesterszakács" !
    Édesanyán "kacatja"i között találtam egy -feltehetőleg múlt század elejei, a magyar szenet és brikettet, mint a modern fűtőanyagot reklámozó - receptfüzetet.
    Sajnos csak jpg formátumban sikerült mentenem.
    Ez k. 90 másolt oldal, amelyet kb. 10 oldalanként szívesen elküldenék, amennyiben érdekli Önöket. Szerintem a hagyományos és az akkori alapanyagokhoz igazodó receptek megállnák a helyüket ma is. Az oldalakon elhelyezett reklámok pedgk érdeles látnivalók.
    E-mail címam: kristoffy.lajos@gmail.com

    Maradok tisztelettel további sikeres munkát kívánva!

  56. Babybogyo581
    Babybogyo581 #161 2014. 06. 25. 10:27 Válasz

    ♥ Nagyon szépen köszönöm a receptet ♥
    Remélem sikerül elkészítenem :)

  57. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #160 2014. 06. 24. 21:13 Válasz

    Kedves Babybogyo!

    Mézes nyúl-csirketekercs, rozmaringos gyümölcsnyársakkal

    Hozzávalók 4 személyre:
    2 nagy csirkemell-filé
    20 dkg nyúlcomb-filé
    só, durvára tört színes bors
    1,5 evőkanál virágméz
    2 kiskanál dijoni mustár
    2 gerezd fokhagyma
    6 szelet bacon
    0,5 dl olívaolaj

    A körethez:
    20 dkg szilva
    20 dkg savanykás alma
    20 dkg kemény húsú körte
    20 dkg sárgadinnye
    2 szál rozmaring
    frissen őrölt bors
    0,5 dl olívaolaj

    Elkészítés:
    A csirkemelleket lapjával nem teljesen félbevágjuk, kiklopfoljuk. sóval, borssal ízesítjük, megkenjük a mézzel és befedjük, a vékony szeletekre vágott nyúlcombfilével. Ezt is sózzuk, borsozzuk, bekenjük a mustárral, megszórjuk az apróra vágott fokhagymával és szorosan felcsavarjuk. A két tekercset 3-3 baconszeletbe csavarjuk, éles késsel kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk és keresztirányban 1-1 hústűvel átszúrjuk, hogy süléskor egybe maradjon a tekercs. Végül meglocsoljuk az olívaolajjal és lefóliázva, hűtőben legalább 1 órát pácoljuk. Forró grillen, faszénparázs fölött, oldalanként, kb. 5 perc alatt pirosra sütjük, hogy a közepe szaftos maradjon. A körethez a megmosott szilvát félbevágjuk, kimagozzuk, a héjas almát, a meghámozott körtét kimagozzuk, nagyobb darabokra vágjuk, a dinnyét kimagozzuk, levágjuk a héját, kockákra daraboljuk. Az előkészített gyümölcsöket váltakozva nyársakra húzzuk, megkenjük az aprított rozmaringgal, borssal ízesített olívaolajjal és a forró grillen faszénparázs fölött, oldalanként kb. 2-3 perc alatt megsütjük. Forrón a nyúl-csirketekercsekkel tálaljuk.

    A mesterszakács keresőjében nagyon jó pogácsarecepteket talál, amik közül kiválaszthatja a szimpatikusat.

    Jó főzést!

  58. Babybogyo581
    Babybogyo581 #157 2014. 06. 24. 08:50 Válasz

    Kedves Liptai Zoltán ! Nekem egy kérésem lenne Önhöz :) Faszén Fesztiválra készülünk és valami különlegességre lenne szükségem amit faszénen el lehet készíteni + egy pogácsa recept ami kötelező és előírás ezen a rendezvényen ! (min. 5 kg-nak kell lennie a poginak) Nagyon szépen megköszönném a segítségét további szép napot :)

  59. admin
    admin #156 2014. 05. 05. 16:46 Válasz

    Kedves Lemmy-Papa! Utána nézünk az újságoknak és ha meg tudjuk oldani, regisztrációkor megadott e-mail címére elküldjük a számokat.

  60. LEMMY-PAPA
    LEMMY-PAPA #155 2014. 05. 04. 20:28 Válasz

    JÓ NAPOT KÍVÁNOK!ÉRDEKLŐDNI SZERETNÉK,HOGY A MESTERSZAKÁCS ÚJSÁG RÉGEBBI SZÁMAIT HONNAN TUDNÁM LETÖLTENI.ELŐRE IS KÖSZÖNÖM VÁLASZÁT.

  61. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #154 2014. 04. 26. 21:03 Válasz

    Kedves Csaba!

    A puncsmasszás megoldás abszolút nem működőképes. A bárányborda szeleteket ne klopfolja, sóval, frissen őrölt borssal ízesítse, kenje be dijoni mustárral, forgassa bécsi bundába és forró kókuszzsírba süsse pirosra, hogy a közepe rózsaszín maradjon. A körethez a meghámozott édesburgonyát vágja ujjnyi vastag szeletekre, tegye tepsibe, morzsoljon rá rokfort sajtot, locsolja meg kevés tökmagolajjal és 180 C-fokos sütőben, süsse pirosra. Ehhez mártás nem szükséges vagy csak sima pecsenyeszaft. A húsételekhez ha készít csokoládémártást, 80%-os csokoládét használjon, 20%-os tejszínnel lassú tűzön főzze fel és sóval, friss chilivel ízesítse.
    Jó főzést!

  62. csabi
    csabi #153 2014. 04. 26. 13:25 Válasz

    Tisztelt Zoltán!
    Az utóbbi időben rászántam magam arra hogy kitaláljak egy saját receptet, valami egyedit, az ön véleményét szeretném kikérni ezzel kapcsolatban, hogy mennyire lenne működőképes, illetve miket változtatna rajta, szóval:

    Báránybordákat minimálisan kiklopfolnék, sűrű puncsmasszával megkenném az egyik oldalát, majd bécsi bundába forgatnám (a tojást só helyett cukorral ízesíteném), és ezt kisütném kókuszzsírban.

    Köretként édesburgonyát adnék (vagy valamilyen édes köretet), mártásként pedig csokoládémártásra gondoltam.

  63. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #152 2014. 04. 16. 16:00 Válasz

    Kedves Enikő!

    Az éttermek válogatást az első osztálytól ajánlom, mert itt már alapkövetelmény a friss alapanyagok használata. Azért manapság már eléggé sok olyan étterem van, ahol odafigyelnek a nyersanyagok frissességre, hogy piacon tudjanak maradni. A forgalmasabb helyeket érdemes keresni, mert forog a készlet és biztosan van mindig friss árukészlet. Étterem neveket nem írok most, de van belőlük bőven. Érdemes a neten véleményeket olvasni az éttermekről, pár elsőosztályú vagy afölötti éttermet kiválasztani, megnézni hogy szimpatikus-e és kipróbálni.

    Üdvözlettel: Zoli

  64. Lászlóné
    Lászlóné #151 2014. 04. 15. 19:35 Válasz

    Üdvözlöm!
    Olyan éttermeket keresek Magyarországon ahol friss alapanyagokat (nem fagyasztottat) és minőségi zöldséget használnak fel az ételek elkészítéséhez, mert az a tapasztalatom, hogy előre elkészített fagyasztott és különböző porokból mikrohullámú sütőben melegített ételeket szolgálnak fel. Sok helyen ezt el is ismerik, hogy előre elkészített termékekkel dolgoznak.
    Köszönettel,
    Enikő

  65. szasza1956
    szasza1956 #150 2014. 03. 23. 15:36 Válasz

    Nagyon szépen köszönöm a receptet. Ultiversenyünk lesz 29.-én, oda főzünk kaját a társaimmal. Majd írok, hogy sikerült.

  66. Szabó László
    Szabó László #149 2014. 03. 22. 21:39 Válasz

    Szia Szasza 1956!
    Ezt a kalkulációt javaslom, ezt vedd alapul, persze kicsit eltérhetsz tőle!
    A zöldségek mennyiségét tisztítva adtam meg!
    Kalkuláció 60 adagra (1 adag/5 dl)

    füstölt sertéscsülök csontos 7 kg
    debreceni kolbász 3-3,5 kg
    sárgarépa 1,5 kg
    petrezselyemgyökér 1 kg
    zeller 0,8 kg
    sertészsír 0,5 kg
    száraz bab 2,5 kg
    liszt 0,7-0,8 kg
    vöröshagyma 0,6-0,7 kg
    fokhagyma 0,1 kg
    fűszerpaprika 0,06-0,08 kg
    tejföl 1 l
    csipetke vagy (házi tarhonya) 0,3 kg

    Sok sikert a főzéshez! :)

  67. szasza1956
    szasza1956 #148 2014. 03. 22. 10:47 Válasz

    Szia! Olyan problémám lenne, hogy kb 60 főre kellene jókai bablevest főznöm. De nem találok ekkora adagra receptet. Egy 8 személyes receptből kikalkuláltam, de nem vagyok biztos, hogy a sima szorzás jó-e.Mit tanácsolsz?

  68. zsuzsa56
    zsuzsa56 #147 2014. 02. 26. 14:10 Válasz

    Köszönöm kedves Csaba a receptet!

  69. bodzaszörp
    bodzaszörp #146 2014. 02. 25. 22:31 Válasz

    Köszönöm szépen a gyors választ !

    Üdv. Bodzaszörp

  70. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #145 2014. 02. 25. 11:45 Válasz

    Kedves Bodzaszörp.

    A sótégla több helyen beszerezhető, különböző méretekben. Nagyobb darab húsok sütéséhez több, míg kisebb darabok esetén egy is elég. A téglákat a sütővel együtt forrósítsuk fel 180-200 Celsius fokra. Erre tegyük rá a natúr, fűszerezett, vagy pácolt húsokat, de sózás nélkül! Erre azért kell ügyelni, mert sütés közben a téglákból kiáramló só és gőze, kellően átjárja a húsokat. A sütési időre figyeljünk, mert képes gyorsan kiszárítani a húsokat. Halak sütésekor a sütést a hal bőrével lefelé érdemes kezdeni, így az egész hal egyben marad és mutatósan tudjuk tálalni. A sütési idő nem változik a sótéglák használata esetén, tehát mint ha csak tepsiben sütnénk.

    Sok sikert kívánok a használatukhoz.

  71. bodzaszörp
    bodzaszörp #143 2014. 02. 24. 17:15 Válasz

    Kedves Csaba!

    Érdeklődnék a sótéglán való sütésről...
    Pontosabban húst szeretnék sütni rajta.
    Hány percig kell sütni rajta húst?
    Hány fokra kell betenni a sütőbe ?
    Elő kell melegíteni a sütőt?
    Vagy a gázon kell felmelegíteni ?

    Köszönettel: Bodzaszörp

  72. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #142 2014. 02. 23. 20:04 Válasz

    Kedves Zsuzsa!
    Íme a recept:
    Balzsamecetes cékla kéksajttal sajttal és pirított szezámmaggal
    Hozzávalók 10 főre:
    1,5 kg cékla
    0,1 olívaolaj
    0,01 balzsamecet
    0,01 tengeri só
    0,001 őrölt fekete bors
    0,4 kéksajt sajt
    0,1 szezámmag

    Elkészítés:
    1. A céklát megtisztítjuk, majd 2 centis kockákra vágjuk. Az olívaolajon 4-5 percig pirítjuk. A balzsamecettel meglocsoljuk, megsózzuk, megborsozzuk, majd kihűtjük, és hűtőben jól behűtjük.
    2. Tálaláskor a sajttal és a pirított szezámmaggal összeforgatjuk.

    Tipp:
    Készülhet úgy is, hogy a céklát egészben, héjastul, egyenként alufóliába csomagoljuk, és épp úgy mint a fóliás krumplit, puhára sütjük. Ezután meghámozzuk és innen mindent úgy csinálunk, mint a fenti receptben.
    Jó étvágyat!

  73. zsuzsa56
    zsuzsa56 #141 2014. 02. 22. 14:26 Válasz

    Tisztelt Szakács úr!Most önhöz lenne kérésem.Gyorsan kellene egy salátarecept kéksajttal,lehetőleg ne túl bonyolultat ha lehetne.Előre is köszönöm.Üdv:Némethné Zsuzsa.

  74. zsuzsa56
    zsuzsa56 #140 2014. 02. 13. 10:36 Válasz

    Kedves Zoltán!Nagyon szépen köszönöm,okvetlen írok,ha valami gond van.Üdvözlettel:Zsuzsa.

  75. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #139 2014. 02. 12. 21:26 Válasz

    Kedves Zsuzsa!

    Ha a húst egészben csonttal együtt süssük meg, nem feltétlenül fontos lehártyázni. A hús lehártyázása a csont nélküli húsoknál, filéknél fontos, hogy süléskor ne húzza össze a húst.
    A puha húsrészeknél őzgerinc filé, karaj filé, bélszín, hátszín, stb. én nem szoktam pácoláskor bort használni, mert savas és keményíti a húst. De nem olyan nagy probléma. A combnál, lapockánál nyugodtan lehet a pácoláshoz borokat használni. Pácoláskor a húst érdemes akkor dobozba tenni amibe kényelmesen belefér, saját teteje van vagy egy nagyobb edénybe és folpackkal jól lefóliázni, hogy a hűtőt ne járja át a pác illata. Ha főzésnél valamim problémája akad, nyugodtan írjon, szívesen segítek.

    Jó főzést.

  76. zsuzsa56
    zsuzsa56 #138 2014. 02. 12. 20:22 Válasz

    Kedves ZoLtán!Nagyon köszönöm,már alig várom,hogy elkészíthessem!Aggódtam,mert elég kevés információ van fent a neten pácolásra,és könyvből is utána néztem,de egyik sem adott kielégítő magyarázatot.A húsról lekell minden hártyát szedni?Én ugyan már bepácoltam,de öntöttem rá vörösbort is.Az nagy baj?A pácolásnál teljesen zárt dobozban kell legyen a hús,vagy elég,hogy letakartam egy fóliával.Tudom,hogy sokat kérdezek,de hát sajnos csak így tudom meg,amit erről a nemes hús elkészítéséről tudni szeretnék.Köszönet a válaszért,és a receptért.Nagyon hálás vagyok a gyors válaszért.Üdv.Némethné Zsuzsa.Ha elkészül beszámolok róla,ha nem baj.

  77. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #137 2014. 02. 12. 18:01 Válasz

    Kedves Zsuzsa!

    Az őznyakból nagyon finom húslevest vagy tejfölös ragulevest lehet készíteni. A húslevesnél fontos, hogy az első vizet amikor felforrt, öntsük le a nyakról, hideg vízben mossuk át és hideg vízbe téve, újból kezdjük el a főzést. Utána a szokásos módon bezöldségelve, szép tiszta levest főzhetünk belőle, lassú tűzön gyöngyözve. A raguleveshez a nyakat vágjuk kisebb darabokra, az előzőhöz hasonlóan bő vízben forrázzuk le, újból öntsük fel vízzel, kisebb kockákra darabolt zöldségekkel, sóval, borssal, babérlevéllel, fokhagymával főzzük puhára, végül tejfölös habarással sűrítjük, mustárral, citromlével pikánsra ízesítjük. Külön, tésztát főzhetünk bele.
    Az őzgerincet egészben meg kell mosni, papírszalvétával leszárítani, majd vékony füstölt szalonna csíkokkal a húsos részt megtűzdelni, sóval, borssal, durvára tört borókabogyóval, aprított kakukkfűvel, zúzott fokhagymával, mustárral ízesíteni, meglocsolni 1 deci olajjal és lefóliázva, hűtőben 1-2 napot pácolni. A csontos húst egy nap többször forgassuk át. Elkészítéskor ízlés szerinti zöldségeket daraboljunk fel, szórjuk tepsibe, sózzuk, borsozzuk, fektessük rá a pácolt őzgerincet, öntsünk alá 1 deci vizet, 1 deci száraz vörösbort és alufóliával lefedve, 180 C-fokos sütőben, pároljuk félpuhára. Végül vegyük le róla a fóliát és a forró sütőben süsük pirosra. Tálaláskor a vele sült zöldségeket tegyük tálra, az őzgerincről fejtsük le a húst, szeleteljük fel, a csontot tegyük a zöldségekre, és a csontra helyezzük vissza a hússzeleteket. Külön kínáljunk hozzá burgonyakrokettet, vörösboros áfonyalekvárt.

    Jó főzést.

  78. zsuzsa56
    zsuzsa56 #136 2014. 02. 12. 15:24 Válasz

    Kedves Liptai Úr!Nagyon gyors segítségre volna szükségem.Kaptam őzgerincet,de ha igaz,a nyakrésszel együtt.Levágtam a nyakirészt,és a gerincet külön tettem.Az volna a kérdésem,hogy levest főzhetnék-e ebből a nyakból ? A gerincet csontjával,vagy anélkül pácoljam?Sajnos még nem készítettem ilyet.Kérem segítsen minél előbb,mert 4 kg itt van a hűtőben,és már ugyan a felét lefagyasztottam de nem szertném,hogy baja legyen.Előre is köszönöm.Üdv.Némethné Zsuzsa.

  79. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #135 2014. 02. 11. 17:41 Válasz

    Szia!

    Tökéletesen össze vannak állítva az ételek, változatban és mennyiségileg is. A kenyérnél ajánlott fejenként 2 szeletet kínálni. A húsoknál elkészítéskor arra figyeljetek, hogy a belsejük enyhén rózsaszínes legyen, főleg a marhahúsnál.

    Jó munkát!

  80. minjobb
    minjobb #134 2014. 02. 10. 18:17 Válasz

    szia
    igen van de erdeklödnek a velemenyedre.
    pl vegyes hidegtalon 12 fös
    4db csirkemell 10-10dkg
    4db marhaszelet 10-10dkg
    4 sertes szelet 10-10dkg
    12db fött tojas kaszinotojasnak (24db)
    12db tormas sajt tekercs
    2kg majonezes salata
    12 szelet knek kenyer ( ez ilyen ropogos fokhagymas vekony szelet kb 10x5 1 cm es)
    te mint szakacs mit gondolsz erröl
    persze ezek diszitve
    köszi

  81. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #133 2014. 02. 09. 10:09 Válasz

    Szia!

    Az egyadagos annyit jelent, hogy biztosan találkoztál már olyan kicsi formákkal amiket ha krémekkel, süteménnyel vagy hidegkonyhai készítménnyel megtöltesz, 1 főre való desszertet vagy előételt kapsz, nem kell darabolni, 1 forma 1 adag. Biztosan nálatok is lehet ilyen formákat kapni, Magyarországon minden bolt tele van ilyen kicsi formákkal, nagyon divatos.

    Üdv: Zoli

  82. minjobb
    minjobb #132 2014. 02. 08. 08:30 Válasz

    szia.
    köszönöm valaszaidat nagyon hasznosak nekunk
    Hidegtalaknal hogy ertelmezzem 1 adag
    sulyba vagy darabszam vagy mi alapjan tudhatom ezt
    löszönöm

  83. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #131 2014. 02. 07. 19:54 Válasz

    Szia!

    Ha egyadagos gyümölcsös zselés desszerteket szeretnél készíteni, a gyümölcskocsonyát vagy zselés krémet fém, hőálló üveg vagy szilikonformákba tedd, rétegezd, hűtőben hűtsd le, hogy jól megdermedjen. Végül egy pillanatra forró vízbe kell mártani, de a formába ne folyjon bele a víz és egy gyors mozdulattal ki lehet borítani belőle a desszertet. Ha első mártásra nem jön ki a desszert, még egyszer próbáld meg. A formát ne tartsad sokáig a forró vízben, mert szétolvad a desszert és nem lesz esztétikus.

    Jó munkát!

  84. minjobb
    minjobb #130 2014. 02. 07. 18:47 Válasz

    szia
    az lenne a kerdesem ha poharas gyumölcsös zselatint keszitek akkor milyen formaba tegyem hogy szepen jöjjön ki belöle.
    köszönöm

  85. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #127 2014. 01. 30. 14:41 Válasz

    Szia minjobb!

    A zselatin választásnál arra figyelj, hogy minél világosabb legyen a színe, hogy a belőle készített aszpik szép átlátszó legyen. A tojás és sonkatekercs kenéséhez a zselatint tiszta zöldséglevesben vagy húslevesben oldd fel. A másik fontos dolog, hogy a zselatint nem szabad főzni, a zöldség vagy húslevest forrald fel, szórd bele a zselatin port, húzd le a tűzről és lassan addig kell keverni, még teljesen felolvad. Langyosan, ecsettel kend vele a hűtőben előre jól lehűtött termékeket. A gyümölcstortához növényi kocsonyásító anyagot használj, pektint, a csomagolóanyagon fel van tüntetve. A süteményhez állati eredetű zselatint ne használj!
    Ha van még kérdésed nyugodtan írjál.

    Jó munkát kívánok!

    Liptai Zoltán

  86. minjobb
    minjobb #126 2014. 01. 30. 11:27 Válasz

    szia zoltan.
    en svedben elek es a közeljövöben inditanank egy hidegtalas vallalkozast.
    ehhez lenne 2 kerdesem.
    1, milyen zselatint hasznaljak a hidegtalak kenesehez/ kaszino tojas, sonkatekercsek stb/ hogy
    ne szinezödjön el szep fenyes legyen?
    2, a gyumölcs tortahoz kellene zselatin amit esetleg szinezhetek es vastagon öntenem ra es ehhez ha tudnal tanacsot adni?

    elöre is köszönöm segitseged

    szia

  87. mela20
    mela20 #125 2014. 01. 14. 17:56 Válasz

    Kedves Laszlo!!!

    Koszonom szepen a valaszod, sokat segitettel.

    Udv:Melinda

  88. Szabó László
    Szabó László #124 2014. 01. 13. 21:15 Válasz

    Kedves mela20!

    A kovász lisztből, vízből és élesztőből készített „előtészta”, amelynek érlelésével a tészta érési folyamatait készítik elő. A kovász készítésekor a lisztet megfelelő hőfokú vízzel és élesztővel keverik össze. Ha az erjesztő sütőipari élesztő, akkor élesztős kovászról beszélünk. Ha pedig növényi eredetű az erjesztő, akkor élesztő nélküli a kovász. A kovászhoz a feldolgozásra kerülő anyagoknak csak egy részét használják fel. Dagasztáskor adagolják hozzá a többit. A kovászba sohasem tesznek sót, mert a só gátolja a mikro-organizmusok működését. A kovászkészítés célja az élesztőgombák elszaporítása. A kovászban elszaporodott élesztőgombák hozzászoknak a körülményekhez, a liszt tápanyagaihoz és a tésztába kerülve lazító hatásuk erősebb lesz.

  89. mela20
    mela20 #123 2014. 01. 12. 19:20 Válasz

    Kedves Laszlo!!

    Megszeretnem kerdezni, hogy mi a kulonbseg az eleszto es a kovassz kozott??Sajnos olyan dietan vagyok, hogy elesztot nem ehetek, de kovasszal keszult eteleket igen.

    Koszonom valaszod, udv. Melinda

  90. admin
    admin #122 2013. 12. 22. 10:16 Válasz

    Kedves bodzaszörp! A kért recept "Magyaróvári sertésborda" néven megtalálható a recepttárunkban.

  91. bodzaszörp
    bodzaszörp #121 2013. 12. 21. 11:27 Válasz

    Kedves Csaba!!

    Érdeklődnék az Óvári sertésborda receptjéről.

    Előre is köszönöm!

    Üdv. Szilvi

  92. zsuzsa56
    zsuzsa56 #120 2013. 12. 02. 18:56 Válasz

    Nagyon köszönöm,csak most tudtam elolvasni.Remeknek tűnik,és az én ízlésemet nagyon kielégíti!Köszönöm Zoltán!

  93. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #119 2013. 11. 27. 19:56 Válasz

    Kedves Zsuzsa!

    Küldöm a receptet.

    Erdei gombás-tárkonyos sertés szűz

    Hozzávalók 4 személyre:
    1 kisebb fej vöröshagyma
    3 evőkanál olívaolaj
    60 dkg sertés szűz
    30 dkg vegyes erdei gomba (ízlés szerint válogatva és lehet mirelit)
    só, frissen őrölt bors
    2 gerezd fokhagyma
    1 csokor petrezselyem
    1 kiskanál aprított ecetes tárkony
    1-2 kiskanál tárkonyecet ízlés szerint

    Elkészítés
    Az apróra vágott vöröshagymát a forró olívaolajon megfuttatjuk, majd hozzáadjuk a 2x2 centis kockákra darabolt sertés szüzet és fehéredésig sütjük. Ekkor rászórjuk a megmosott, leszárított, kisebb darabokra vágott erdei gombákat, sóval, borssal, az aprított fokhagymával, petrezselyemmel ízesítjük és közepes tűzön rázogatva összepirítjuk. Végül az aprított ecetes tárkonnyal és tárkonyecettel pikánsra ízesítjük. Tejszínnel, vajjal készített burgonyapürével kínáljuk.

    Jó főzést és jó étvágyat kívánok hozzá!

  94. zsuzsa56
    zsuzsa56 #118 2013. 11. 27. 11:07 Válasz

    Nagyon köszönöm Kedves Mesterszakács úr a választ,készen van tárkonyecetem,még a nyáron készítettem,mert sok van tárkonyból a kertben.Ezért is érdeklődtem.Ha nem veszi rossz néven,egy jó kis erdei gombás receptet elfogadnék magától, amibe tárkony kell természetees mert imádjuk a gombás ételeket!Előre is köszönöm!

  95. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #117 2013. 11. 27. 09:00 Válasz

    Kedves Zsuzsa! A gombához tökéletesen illik a friss, ecetes, vagy szárított tárkony, sőt a tárkonyecet is. Csupán a felhasznált mennyiségre kell figyelni, mert igen erős és intenzív az íze. Az erdei gombáknak is remek fűszere. Tárkonyecetet készíthet házilag is, amennyiben egy csokor friss tárkonyt megmos, lecsepegtet és hosszúkás üvegbe tesz, a felönti fehérborecettel, és lezárja az üveget. Két hét érlelést követően, nagyon sokáig eltartható, kiváló tárkonyecete lesz.

  96. zsuzsa56
    zsuzsa56 #116 2013. 11. 26. 16:07 Válasz

    Kedves Zoltán!Szeretném megkérdezni,hogy a tárkony illik a gombás ételhez?Mert most hallottam először,talán mert a kakukkfűhöz szoktam.Szép estét!

  97. zsuzsa56
    zsuzsa56 #115 2013. 11. 25. 10:27 Válasz

    Kedves Zoltán!Nagyon szépen köszönöm a választ,és a jó tanácsokat!Sajnos azomban sokszor még a hentesnél is sötét májak vannak,és ezért nem vásárolok belőle.

  98. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #114 2013. 11. 24. 13:18 Válasz

    Kedves Zsuzsa!
    Nagyon örülök, hogy tetszenek a receptjeim és hogy gyűjti őket. Nekem megtisztelés. A sertés máj vásárlásakor arra figyeljen, hogy minél világosabb legyen a színe, mert a sötét színű máj kesernyés ízű. A máj előkészítésekor éles kiskéssel vágja ki a májból a vastagabb, fehérkés színű vérereket, majd a májat szeletelje kisujjnyi vastagra. Ezután tegye fokhagymás tejbe 1 órára, hogy javítson az ízén és az állagán. Végül csepegtesse le a tejtől, papírszalvétával szárítsa le, szórja meg kevés frissen aprított kakukkfűvel, majd forgassa lisztbe, felvert tojásba, zsemlemorzsába, amibe keverhet kevés szezámmagot is. Bő forró olajban süsse ki, hogy a közepe sülés után kicsit rózsaszínes legyen. Ha a rántott májat kiszedte az olajból, csepegtesse le és papírszalvétával bélelt tányérra tegye.
    Jó főzést, ha bármi kérdése van nyugodtan írjon, minél gyorsabban megpróbálok válaszolni rá.

  99. zsuzsa56
    zsuzsa56 #113 2013. 11. 24. 11:57 Válasz

    Kedves Zoltán!Nagyon szeretem a receptjeit,gyűjtögetem az újságokból.Többet el is készítettem már.Megtisztelő önnek írnom,remélem nem tolakodó az írásom.Annyit szeretnék kérdezni,hogy mi lenne a titka annak,hogy készítsünk a mai tápos disznó májából jó rántott májat.Sajnos csak ilyet kapni.Házidisznónak rég a Papáméknál nagyon finom puha mája volt,már

    ég az ízére is jól emlékszem,de tudom,hogy elfolyt szinte a táblán,ahogy vágták.Üdv:Zsuzsa,és előre is köszönöm a választ!

  100. Szabó László
    Szabó László #112 2013. 11. 04. 19:14 Válasz

    Köszönöm Szépen! Megtisztelő!

  101. Tennya
    Tennya #111 2013. 11. 03. 23:43 Válasz

    Gratulálok László! Te vagy a példaképem!

  102. Szabó László
    Szabó László #109 2013. 10. 10. 21:47 Válasz

    Kedves noemi.gyaraki.7!
    Sajnos ez a kérdés kicsit bonyolultabb, mint elsőre tűnik.
    Függ a lazac súlyától, a vaj, vagy olaj hőmérsékletétől....
    Erre azt tudom mondani, hogy kb. egy 14-16 dkg súlyú lazacszelet 40-42 Celsius fokú "zsiradékban" 25-30 perc alatt készül el. Ha növeli a hőmérsékletet a lazac színe tompulni fog. (kifehéredik) Kísérletezzen vele, és pár alkalom után biztosan sikere lesz.
    Üdvözlettel: Szabó László

  103. noemi.gyaraki.7
    noemi.gyaraki.7 #106 2013. 10. 10. 17:10 Válasz

    Kedves mesterszakàcs!Azt szeretném meg kérdezni mennyi idô kell,hogy egy konfitàlt lazaz megpuhuljon?

  104. admin
    admin #105 2013. 10. 07. 10:24 Válasz

    Kedves Eleonora! Recepttárunkban megtalálhatóak a kért levesek, számszerűleg 10 db, kérjük keressen rá a kifejezésre, "gyümölcsleves". Ez a topik kimondottan a főzéssel kapcsolatos kérdéseknek készült, tehát, ha főzés közben valahol elakadt, segítségre van szüksége, vagy valami nem úgy sikerült ahogy kellene, akkor használja. Megértését köszönjük.

  105. Eleonora Mezei
    Eleonora Mezei #104 2013. 10. 07. 02:14 Válasz

    Ja es nem almassat valami eper vagy cherry !

  106. Eleonora Mezei
    Eleonora Mezei #103 2013. 10. 07. 02:11 Válasz

    Kerhetnek egy jo gyumolcs leves receptet ,mivel mindig elrontom azokat amiket talalgatok fent az interneten tudom neha azt mondjak a konnyut is el lehet rontani en el tudom!
    :)

  107. t.variam
    t.variam #102 2013. 09. 16. 17:12 Válasz

    Az ananászos zöld bors mártásos pulykát főztem, ami az ajánlóban volt - mostanáig. Ahhoz kellett volna zöld bors konzerv, ill., annak hiányában főzött zöld bors. Nem értettem, hogy a zöld bors mennyisége nettó tömeg-e. Megoldódott, de köszönöm a zöld bors mártás receptjét. Egyébként, a zöld bors jól harmonizál a többi összetevővel, és pikánssá tette az alapvetően egyszerű fogást. Még egyszer köszönöm!

  108. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #101 2013. 09. 16. 16:11 Válasz

    Kedves t.variam!
    Igen 4 adag zöldbors mártáshoz, kell ennyi zöldbors. Kevés vajon pirítsa meg, majd húslevessel önse föl, fözze néhány percig, tejszínnel dúsitsa, és ha túl híg lenne, kevés hideg vízben elkevert keményítővel sűrítse. A végén ízesítheti kevés tengeri sóval, mustárral, cukorral.

  109. t.variam
    t.variam #100 2013. 09. 16. 15:31 Válasz

    Most, hogy jobban megnéztem, úgy értelmezem, hogy két kanál kell belőle. De ez nettó zöldors?

  110. t.variam
    t.variam #99 2013. 09. 16. 14:49 Válasz

    Nekem most nagyon gyors tanácsra van szükségem. A tejszínes zöld bors mártásos pulykához mennyi zöld borsot főzzek? Nekem csak hagyományos fűszer forma van.

  111. iren.medgyesi.9
    iren.medgyesi.9 #98 2013. 08. 27. 18:00 Válasz

    Köszönöm szépen !!

  112. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #97 2013. 08. 24. 08:21 Válasz

    Kedves Irénke!

    Küldöm az Eszterházy torta receptjét.

    Hozzávalók:
    10 tojásfehérje
    4 dkg cukor
    3 dkg darált dió
    8 dkg liszt

    A krémhez:
    4 dl tej
    15 dkg cukor
    1 csomag vaníliás pudingpor
    2 tojássárga
    3 dl 30%-os tejszín
    1 csomag habfixáló

    A díszítéshez:
    3 dkg darált dió
    10 dkg fehér csokoládé
    5 dkg étcsokoládé

    Elkészítés:
    A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd belekeverjük a cukrot, újból kemény habbá verjük, beleszórjuk a darált diót, a lisztet és óvatosan összekeverjük. Ezután sütőpapírral bélelt tepsiben, süssünk belőle 5 egyforma tortalapot és hűtsük ki. Közben a krémhez a tejet a cukorral forraljuk fel, majd a pudingport a tojássárgákkal, kevés hideg vízzel keverjük simára és sűrítsük be vele a tejet. Ekkor húzzuk le a tűzről, hűtsük ki. Végül keverjük bele a habfixálóval kemény habbá vert tejszínt. Ha minden elkészült, a krémből tegyünk félre 4 kanállal, a többivel rétegezzük be a tortalapokat, a félretett krémmel kenjük körbe. Az oldalát szórjuk be darált dióval. A tetejét locsoljuk meg vízgőz fölött felolvasztott fehér csokoládéval, spatulával gyorsan simítsuk el, húzzunk rá olvasztott étcsokiból csíkokat és egy hegyes kés végével, húzzuk el egymásra ellentétes irányban. Végül tegyük 2 órára hűtőbe. Forró vízbe mártott éles késsel cikkere vágva tálaljuk.

    Jó sütést: Zoli

  113. iren.medgyesi.9
    iren.medgyesi.9 #96 2013. 08. 22. 19:58 Válasz

    Köszönöm szépen Zoltán !!!

  114. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #95 2013. 08. 22. 15:18 Válasz

    Kedves Irénke!

    A boltokban lehet kapni fehér és színezett marcipán tömböket egyaránt. A színezett marcipán tömböt mikor megvettük, szitált porcukorral bőven beszórt sima márvány vagy annak hiányában munkalapra tesszük, átgyúrjuk, hogy a kezünk melegétől kicsit bepuhuljon és egynemű legyen. Ezután sodrófával vékonyan kerekre vagy négyszögletesre nyújtjuk a torta formájától függően, lazán kézzel alányúlunk, hogy ne szakadjon ki sehol és egy gyors mozdulattal a tortára tesszük. Végül tenyérrel vagy műanyag simító lapáttal egyenletesen elsimítjuk és ízlés szerint krémekkel, habokkal, marcipán virágokkal díszítjük. A fehér marcipánt színezni is lehet. A marcipánra csepegtetünk 1-2 csepp ízlésünknek megfelelő színű ételfestéket, és gyúrhatjuk márványosra vagy egyszínűre is, csak az a fontos, hogy szitált porcukorral bőven megszórt munkalapon dolgozzunk, mert különben leragad a marcipán és nem tudjuk szépen felszedni. Küldöm majd az Eszterházy torta receptjét is.
    Jó munkát: Zoli

  115. iren.medgyesi.9
    iren.medgyesi.9 #94 2013. 08. 22. 14:05 Válasz

    Kedves Zoltán !! Sok féle süteményt tudok sütni ,sok ételt eltudok készíteni ,de a parcipánhoz egyáltalán nem értek ! Elképzelésem van ,hogy miként díszítenék egy tortát de ,hogy vonjam be az egész tortát? Láttam már kész marcipán tömböket de fogalmam sincs mit kezdjek vele :)? Még egy lenne kedvencem az Eszterházy torta de még nem sikerült hozzá jutnom a receptjéhez ! Előre is köszönöm a segítséged ! Szép napot kívánok Irénke

  116. dugódani
    dugódani #93 2013. 08. 17. 16:02 Válasz

    Tisztelt repa.csaba ! Kérdezett valamit, választ is kapott. Egy valamit felejtett el : megköszönni !
    Üdvözlettel! dugódani

  117. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #92 2013. 08. 12. 15:18 Válasz

    Kedves Csaba!
    Anglia, Amerika, Kanada, Ausztrália, ezek közül valamelyik legyen a célpont. Az egyik országba egy kiválasztott étterembe önéletrajzot kell küldeni, többször kell próbálkozni, mert nem biztos hogy az első sikerülni fog.
    Sok sikert.

  118. csabi
    csabi #90 2013. 08. 11. 21:43 Válasz

    Kedves Zoltán!
    A kérdésem most nem recepttel kapcsolatos lesz, hanem arról szeretnék érdeklődni hogy ön angol nyelvvizsgával pályakezdőként külföldön melyik országban dolgozna mint szakács? Elsődleges szempontok hogy minél többet tanulhassak, illetve hogy rendes megélhetésem legyen.

  119. spajzgirl
    spajzgirl #89 2013. 08. 06. 17:17 Válasz

    Köszönöm!Már kész is a tiramisu...

  120. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #88 2013. 08. 06. 15:40 Válasz

    Kedves Spájzgirl!
    2 deci vízhez 2 jó teáskanál instant kávét tegyen és úgy tökéletes lesz.

    Liptai Zoli

  121. spajzgirl
    spajzgirl #87 2013. 08. 06. 10:10 Válasz

    Még egy kérdésem lenne, mivel nem vagyok kávéivó, (nincs kávéfőzöm sem) csak instant kávét tartok itthon a kávéivó vendégeim számára, abból mennyi kávét kell pl 2 dl vízbe tenni?

  122. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #86 2013. 08. 06. 09:20 Válasz

    Kedves Spájzgirl!
    A tiramisu készítésekor az eszpresszó kávét ne keverje vízzel. Az olaszoknál úgy készítettük, hogy gyengébb kávét főztünk, tehát ugyan annyi frissen őrölt kávét dupla annyi vízzel főztünk le, kihűtöttük és gyors mozdulatokkal egyesével mártottuk bele a piskótákat. Tényleg csak belemártjuk, kivesszük, mert ha benne hagyjuk, túl sok folyadékot szív magába és folyóssá válik. A kávéval itatott piskóta ne legyen száraz, de az is fontos, hogy ne csöpögjön belőle a kávé. Próbálja ki a gyengébbre főzött kávéval elkészíteni, úgy biztosan nem lesz vízízű.
    Jó munkát!
    Liptai Zoli

  123. spajzgirl
    spajzgirl #85 2013. 08. 05. 21:38 Válasz

    A kérdésem a tiramiszuval kapcsolatos: a problémám az, hogy a babapiskótám néha vízízű lesz. Meg tudná adni hozzá a kávé+víz öntet tökéletes arányát?
    Válaszát várva, üdvözli:
    Spajzgirl

  124. taksar
    taksar #76 2013. 06. 12. 09:47 Válasz

    Tisztelt Szabó László séf úr!

    Segítségét az őztokány elkészítéséhez mégegyszer nagyon köszönöm.
    Június közepén ígérem megfőzöm a tokányt az eredményről részletesen beszámolok.
    További szép napot kívánok!

    Tisztelettel: Taksár Ferenc

  125. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #75 2013. 06. 11. 18:10 Válasz

    Tisztelt Csaba!
    A puha, nem összeeső piskóta lényege, hogy a tojások sárgáját a kristálycukor felével fehéredésig kell keverni, ez idő alatt a cukor is teljesen elolvad, majd hozzáadjuk a tojások számával megegyező evőkanál szitált, 1 mokkáskanál sütőporral elkevert lisztet. Most a kemény habbá vert tojásfehérjéket, a cukor másik felével 1 percig tovább verjük, hogy újból kemény legyen, a tojásos liszthez adjuk és szilikon spatulával lazán, nagy körkörös mozdulatokkal összekeverjük. Végül szilikonos sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, elsimítjuk és 170c-os sütőben sütjük arany barnára. Így biztosan sikerülni fog!
    Jó sütést. Liptai Zoltán

  126. csabi
    csabi #74 2013. 06. 11. 17:13 Válasz

    Tisztelt Séf úr!
    Talán nem ide tartozik a kérdés, illetve kicsit átillan a cukrász mesterségbe, de szeretnék érdeklődni hogy ön hogyan készíti a tökéletesen puha piskótát? Én személy szerint szódabikarbónát rakok bele sütőpor helyett, kristálycukor helyett porcukrot rakok, a lisztet és a cukrot is egyaránt leszitálom, közepes hőfokon sütöm. Önnek mi a véleménye erről, mit csinál másképpen?

  127. Szabó László
    Szabó László #73 2013. 06. 07. 22:38 Válasz

    Tisztelt Ferenc!

    Kérem engedjen meg észrevételt, javaslatot.
    Minden étel elkészítésének alapja a pontos recept. Viszont ez csak az egyik része, a főzés pedig a másik. Gyakorlat kell a legegyszerűbbnek tűnő étel elkészítéséhez is! Ezzel arra szeretnék utalni, hogy egy ételt több "úton" is el lehet készíteni, minimális különbséggel.
    Visszatérve az őzhöz...én nem szoktam bepácolni, de ismerek olyan szakácsot aki igen. Lehet így is úgy is, mind a kettőt jól is rosszul is el lehet készíteni! Igen általában héjában főtt burgonyából jobb elkészíteni a fánkot!
    Mivel ön igen alaposnak tűnik, feltételezem hogy szívvel lélekkel fogja elkészíteni az ételt, és ez már fél siker!
    Üdvözletem!

  128. taksar
    taksar #72 2013. 06. 06. 10:22 Válasz

    Tisztelt Szabó László séf úr!

    Segítségét az őztokány elkészítéséhez mégegyszer nagyon köszönöm.
    Június közepén ígérem megfőzöm a tokányt és megsütöm hozzá a fánkot is.
    Az eredményről részletesen beszámolok.
    A receptemet 2-es verzió átírtam az Ön által megadottak javaslatoknak megfelelően.
    A mandulás burgonyafánkhoz a hozzávalókat megdupláztam (10főre).
    Legyen szíves még mielőtt megfőzném, leellenőrizni ebben a formában megfelel-e az elkészítés módja, és véglegesíthetem-e a receptet?
    Már csak két kérdésem maradt, hála az Ön részletes javaslatainak.
    Az őz körülbelül 5 éves volt, az őzhúst főzés előtti napon pácoljam-e be?
    A burgonyafánkhoz a burgonyát héjában főzzem meg?


    Őztokány mandulás burgonyafánkkal

    Hozzávalók: (10 főre)
    3kg kicsontozott őzhús (lapocka, comb)
    25dkg kolozsvári szalonna,
    5dkg házi sertészsír,
    1 kg vöröshagyma,
    3 gerezd fokhagyma,
    50 dkg erdőszéli csiperkegomba,
    2dl száraz vörösbor,
    3db babérlevél,
    3ág kakukkfű,
    5szem borókabogyó,
    5dkg keményítő,
    só,
    őrölt bors,
    kiskanálnyi édesnemes pirospaprika,
    1 evőkanál mustár,

    Elkészítés: Az őzhúst lehártyázzuk, az inakat eltávolítjuk, majd a húst ceruza vastagságúra vágjuk (a húst rostjaira merőlegesen 4-6 cm hosszú csíkokra vágjuk).
    A húst hideg vízben alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. A kolozsvári szalonnát is ceruza vastagságúra vágjuk. Pici házi sertészsíron a szalonnát kisütjük, tepertőjét kiszedjük, félretesszük. A többi zsírt is a bográcsba szedjük, felolvasztjuk és az apróra vágott vöröshagymát aranysárgára fonnyasztjuk.
    Pár perc múlva beletesszük a babérlevelet, az összezúzott borókabogyót.
    Együtt kis ideig tovább pirítjuk, majd hozzáadjuk az őzhúst.
    A húst fedő alatt főzzük, pároljuk. Ha a levét elfőtte vízzel pótoljuk.
    Amikor már majdnem megpuhult a hús (háromnegyed puhaságú) hozzáadjuk az édesnemes paprikát. Ezután beletesszük a csíkokra vágott gombát a zúzott fokhagymát és a 3ág kakukkfüvet. Sózzuk, borsozzuk. A keményítőt egy kis tálkában kevés tokánylével simára kikeverjük, és a készítményhez szűrjük. Borral ízesítjük és végül 1 evőkanál mustár hozzáadásával készre főzzük.
    Amennyiben szükséges utóízesítjük.
    Az őztokányt mandulás burgonyafánkkal kínáljuk.

    Mandulás burgonyafánk
    Hozzávalók 10 adagra:
    20 dkg szeletelt mandula
    80 dkg liszt
    1kg főtt burgonya
    2 tojás
    6dkg élesztő
    1dl tej
    1kiskanál cukor
    só, őrölt bors, szerecsendió
    szükség szerint kevés víz vagy liszt



    Elkészítés:
    A burgonyát megtisztítjuk, feldaraboljuk, és enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük és még forrón áttörjük. Az élesztőt kevéske tejben felfuttatjuk, majd az áttört burgonyával, tojással, liszttel, fűszerekkel bedagasztjuk, lefedve kb. egy óráig kelni hagyjuk.
    Ezután a fánktésztát étolajba mártott kanállal kiszaggatjuk, gömb alakúra formázzuk majd mandulában megforgatjuk és forró, bő olajban pirosra sütjük.
    Jó étvágyat kívánok hozzá.

    Üdvözlettel:
    Taksár Ferenc

  129. Szabó László
    Szabó László #71 2013. 06. 05. 19:59 Válasz

    Tisztelt Ferenc!
    A fokhagymát a vége felé tegye bele, mert hamar elillan a íze, illata. A vörösbort is csak a vége felé tegye bele (10-15 perccel a ragu elkészülte előtt), és elég, ha a párolás ideje alatt csak vízzel pótolja a folyadékveszteséget! A raguhoz a comb, lapocka a legalkalmasabb, a szűzet nem tenném bele, túl értékes húsrész, és hamarabb is elkészül, mint a comb.
    Tapasztalatom szerint, a fánkba ne keverje bele a mandulát csak akkor, ha előtte megpirítja. Különben nyers marad a tésztában, és az nem nyújt akkora élményt. Kívülre természetesen ajánlom, viszont az nyers szeletelt mandula legyen, mert sütés folyamán az szép arany barnára sül.
    Szerintem kevesebb liszt is elegendő lehet, kb. 40 dkg, és talán egy tojás is elegendő lehet. (Ki kell próbálni!) Viszont a mennyiség szerintem 5 adagra vonatkozik, tehát duplázni kell!
    Remélem hasznos tanácsokat sikerült adnom.
    Üdvözletem.

  130. taksar
    taksar #70 2013. 06. 05. 14:46 Válasz

    Tisztelt Szabó László séf úr!

    Segítségét az őztokány recepthez és elkészítéséhez nagyon köszönöm.
    A receptemet 1-es verzió azóta átírtam az Ön által megadottak alapján 10főre.
    Legyen szíves leellenőrizni ebben a formában megfelel-e?

    Kérdéseim még mielőtt a fánkot az interneten fellelt recept alapján elkészíteném:
    10főre milyen anyaghányadot használjak: burgonya, liszt, tojás stb.?
    A mandulát dolgozzam a fánk tésztájába mint ahogy a recept írja, vagy a gömbölyűre formázott tésztát forgassam meg benne?


    Őztokány mandulás burgonyafánkkal

    Hozzávalók: (10 főre)
    3kg kicsontozott őzhús (lapocka, comb, szűz)
    25dkg kolozsvári szalonna,
    5dkg házi sertészsír,
    1 kg vöröshagyma,
    3 gerezd fokhagyma,
    50 dkg erdőszéli csiperkegomba,
    2dl száraz vörösbor,
    3db babérlevél,
    3ág kakukkfű,
    5szem borókabogyó,
    5dkg keményítő,
    só,
    őrölt bors,
    kiskanálnyi édesnemes pirospaprika,
    1 evőkanál mustár,

    Elkészítés: Az őzhúst lehártyázzuk, az inakat eltávolítjuk, majd a húst ceruza vastagságúra vágjuk
    (a húst rostjaira merőlegesen 4-6 cm hosszú csíkokra vágjuk).
    A húst hideg vízben alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. A kolozsvári szalonnát is ceruza vastagságúra vágjuk.
    Pici házi sertészsíron a szalonnát kisütjük, tepertőjét kiszedjük, félretesszük.
    A többi zsírt is a bográcsba szedjük, felolvasztjuk és az apróra vágott vöröshagymát aranysárgára fonnyasztjuk.
    Pár perc múlva beletesszük a fokhagymát a babérlevelet, az összezúzott borókabogyót.
    Együtt kis ideig tovább pirítjuk, majd hozzáadjuk az őzhúst.
    A húst fedő alatt főzzük, pároljuk. Ha a levét elfőtte vízzel elkevert borral pótoljuk.
    Amikor már majdnem megpuhult a hús (háromnegyed puhaságú) hozzáadjuk az édesnemes paprikát.
    Ezután beletesszük a csíkokra vágott gombát és a 3ág kakukkfüvet.
    Sózzuk, borsozzuk. A keményítőt egy kis tálkában kevés tokánylével simára kikeverjük, és a készítményhez szűrjük.
    Borral ízesítjük és végül 1 evőkanál mustár hozzáadásával készrefőzzük.
    Amennyiben szükséges utóízesítjük.
    Az őztokányt mandulás burgonyafánkkal kínáljuk.


    Mandulás burgonyafánk
    Hozzávalók ? adagra:
    10 dkg szeletelt mandula
    50 dkg liszt
    50 dkg főtt burgonya
    2 tojás
    3dkg élesztő
    1dl tej
    1kiskanál cukor
    só, őrölt bors, szerecsendió
    szüks. szerint kevés víz vagy liszt

    Elkészítés:
    A burgonyát megtisztítjuk, feldaraboljuk, és enyhén sós vízben puhára főzzük, leszűrjük és még forrón áttörjük.
    Az élesztőt kevéske tejben (szűk 1 dl) felfuttatjuk, majd az áttört burgonyával, tojással, liszttel, mandulával, fűszerekkel bedagasztjuk, lefedve kb. egy óráig kelni hagyjuk, majd étolajba mártott kanállal kiszaggatjuk, s forró, bő olajba pirosra sütjük.

    Válaszát várom!

    Üdvözlettel:
    Taksár Ferenc

  131. Szabó László
    Szabó László #69 2013. 06. 04. 18:47 Válasz

    Tisztelt Taksár Ferenc!

    A tokányokról általában:
    „A Balkánról származó étel először Erdélyben vált népszerűvé, majd az egész országban elterjedt, végül a török hódoltság alatt a paprikás ételek visszaszorították Erdélybe. Ennek ellenére a Magyar konyha jellegzetes eleme maradt. A tokány a pörkölt és a paprikás elődjének is tekinthető, mert ugyan hasonlóan készül, de még a pirospaprika előtti korból való. Eredetileg birkahús volt az alapanyag, később marhahús, de bármilyen más húsból is készülhet.

    A pörkölttel ellentétben a húst nem kockára, hanem kisujjnyi csíkokra vágjuk, jellemzően pirospaprika nélkül, sóval, feketeborssal, majoránnával valamint fokhagymával ízesítjük.”
    Az őzt, szarvast általában inkább ragunak készítjük, vagy mondjuk. De ez a lényegen nem változtat! 
    Én szoktam tenni egy kevés, tényleg csak egy kevés fűszerpaprikát a raguba. Paradicsom is mehet, de nem muszáj!
    Fokhagymát is szoktam használni, sőt a vadhoz a borókabogyó, kakukkfű, áfonya is nagyon passzol.
    Én nem szoktam habarni a vadragut, tejterméket sem javasolnék beletenni!(Elképzelhető, hogy működik, én még nem használtam hozzá.)
    Szerecsendió is jó lehet, de azt inkább a köretbe tenném, pl.: mandulás burgonyafánk.
    Köretek: Az én értékrendemben a vad egy „nemes állat”, ezért elsősorban nem galuskával, vagy tésztával tálalnám. Ennek ellenére azzal is passzolhat. Lehet rizs, burgonya, szalvétagombóc stb.
    A recept egynek jó, de rengeteg vadas étel kering az oldalakon.
    A liszt helyett használható kevés keményítő! Fényesebb lesz tőle a mártás, a ragu.
    Fehérbor helyett inkább vörösbort javasolnék használni!
    Szerintem a zsírnak a harmada is elég, hisz még ott van a szalonna is. Hagymából viszont dupla mennyiséggel számolnék.
    Remélem tudtam segíteni!
    Üdvözlettel:Szabó László

  132. taksar
    taksar #68 2013. 06. 04. 15:14 Válasz

    Tisztelt Szabó László séf úr!

    Szeretném az őztokányt a legízletesebben elkészíteni,
    ehhez kérném a segítségét.

    Az alábbiak a kérdéseim:
    Szeretném, ha megírná, hogy az anyaghányadok jók-e?
    A tokányba állítólag nem szoktak tenni piros paprikát.
    Tehetek-e bele egy kiskanálnyit vagy hagyjam ki az őrölt pirospaprikát az ételből?
    Fokhagymát, paradicsomot használjak-e, vagy hagyjam ki az ételből?
    Tejfölt, vagy tejszínt használjak a habaráshoz?
    A habarásba tegyek-e szerecsendiót?
    Mi legyen a köret? Milyen köret passzol legjobban a tokányhoz?

    Segítségét előre is köszönöm.
    Válaszát várom!

    Üdvözlettel:
    Taksár Ferenc

    Őztokány
    Hozzávalók: (20 főre)
    5kg kicsontozott őzhús (lapocka, comb, szűz)
    40 dkg kolozsvári szalonna,
    70 dkg vöröshagyma,
    6 gerezd fokhagyma vagy
    (6 kiskanál fokhagymakrém)
    3 db paradicsom vagy
    (10 dkg paradicsompüré),
    3 db zöldpaprika,
    1 kg erdőszéli csiperke gomba,
    3 dl tejföl, (vagy tejszín)
    2 dl száraz fehérbor
    6db babérlevél,
    30dkg házi sertészsír,
    5dkg finom liszt,
    só, őrölt bors,
    kiskanálnyi
    édesnemes pirospaprika,
    1 evőkanál mustár,
    szerecsendió (egész)

    Elkészítés: Az őzhúst lehártyázzuk, az inakat eltávolítjuk, majd a húst ceruza vastagságúra vágjuk (a húst rostjaira merőlegesen 4-6 cm hosszú csíkokra vágjuk). A húst hideg vízben alaposan megmossuk, lecsepegtetjük. A kolozsvári szalonnát is ceruza vastagságúra vágjuk. Pici házi sertészsíron a szalonnát kisütjük, tepertőjét kiszedjük, félretesszük.
    A többi zsírt is a bográcsba szedjük, felolvasztjuk és az apróra vágott vöröshagymát aranysárgára fonnyasztjuk. Pár perc múlva beletesszük a fokhagymát (fokhagymakrémet) a babérlevelet.
    Együtt kis ideig tovább pirítjuk, majd hozzáadjuk az őzhúst, apróra vágott paprikát, paradicsomot.
    A húst fedő alatt főzzük, pároljuk. Ha a levét elfőtte vízzel elkevert borral pótoljuk.
    Amikor már majdnem megpuhult a hús (háromnegyed puhaságú) hozzáadjuk az édesnemes
    paprikát. Ezután beletesszük a csíkokra vágott gombát. Sózzuk, borsozzuk. Tejfölös habarást készítünk: - tejföl, liszt, mustár, szerecsendió simára kikeverjük, és a készítményhez szűrjük.
    Borral ízesítjük és készre főzzük. Amennyiben szükséges utóízesítjük.
    A kifőzött csavart-, vagy tollhegytésztát a kisütött szalonna tepertőjével összekeverjük és az őztokánnyal kínáljuk.

  133. t.variam
    t.variam #67 2013. 06. 01. 15:24 Válasz

    Köszönöm szépen!
    Talán egy csipetnyi csilivel nem lehet nagyon mellé fognii...

  134. Szabó László
    Szabó László #66 2013. 06. 01. 14:34 Válasz

    Kedves t. variam!

    Rengeteg féle és fajta, ízű és erősségű chili létezik!
    Tippek és trükkök a chilihez:

    • A pirosas árnyalatú chilik általában erősebbek a többi fajtánál.
    • A szárított chilik akár tízszer csípősebbek, mint a friss, nyers társaik.
    • Ha az erét és a magjait eltávolítják, a legtöbb chili veszít erejéből.
    • A növény csípős leve miatt érdemes az erősebb chilikhez gumikesztyűvel nyúlni, illetve nagyon figyelni, nehogy chilis kézzel az arcunkhoz, szemünkhöz közelítsünk.
    • Általában a kisebb példányok erősebbek a nagyobbaknál.
    • Ha túl csípős a chili, érdemes sajtot enni, illetve sok vizet inni. Még jobb, ha egy kis citrom- vagy lime-levet is adunk a vízhez.
    • A chilivel való munka után mindig alaposan mossunk kezet, szappannal és meleg vízzel.

    Ez egy nagyon szubjektív kérdés! A szárított chilit csak módjával használjuk. Érdemes kísérletezni a recepttel, de mindig ugyan azzal a chilivel!

    Üdvözlettel.

  135. t.variam
    t.variam #65 2013. 05. 31. 08:11 Válasz

    Tisztelt Mesterszakács!
    Nagyon tetszik a közzétett chilis csokitorta recept. Ha őrölt chilim van, abból mennyi kell bele?
    Üdv. VM

  136. t.variam
    t.variam #64 2013. 05. 19. 19:20 Válasz

    Nagyon köszönöm ezt a mindenre kiterjedő választ. Sokat tanultam. Az ánizsnak valóban meglehetősen intenzív íze van, ezért voltam tanácstalan a többi fűszerhez való viszonyt illetően. Számomra szimpatikus, úgyhogy a gyümölcsökkel is kipróbálom.
    Üdv. Varga Mária

  137. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #63 2013. 05. 19. 16:17 Válasz

    Kedves t.variam!
    Az ánizs és a csillagánizs nem áll rokonságban egymással, bár a csillagánizs az ánizsra emlékeztető íze miatt kapta a nevét.
    Az ánizs a kaporral, az édesköménnyel, a korianderrel és a köménnyel van közeli rokonságban.
    Az ánizst már kb. 3500 éve ismerjük, az egyiptomiak gyógy- és fűszernövényként használták. Segíti az emésztést és arcápolásra is használták, sőt egyes népcsoportok potencia növelő szernek tartották.
    Az ánizst más fűszerrel nem ajánlott együtt használni. Nagyon erős aromájú fűszer, bánjunk veleóvatosan. Felhasználás előtt mozsárban törjük össze, vagy főzzünk belőle egy vizes kivonatot (un. redukciót) és így tegyük a süteménybe. Illata és íze miatt nagyon passzol a karácsonyi apró süteményekhez. Készíthetünk belőle, ánizsos habcsókot, jól illik a gyümölcssalátához, körtekompóthoz, de használhatjuk tejes és grízes ételek, szilavadzsemek fűszerezésére. A csillagánizs már kombinálható más fűszerekkel is. Például nagyon jó gyömbérrel, fahéjjal, szegfűszeggel borssal és szójaszósszal is.
    Kínában a klasszikus ötfűszer keverék egyik alkotóeleme. Használhatjuk, kacsához, libához, de sertéshúshoz is. A forralt bor és a mézeskalács elmaradhatatlan fűszere!

    Üdvözlettel,
    Hunyaddobrai Csaba

  138. t.variam
    t.variam #62 2013. 05. 19. 11:12 Válasz

    Kedves Csaba!
    Régóta szeretném megtudni, de most éppen aktuális lett újra: az ánizshoz milyen fűszerek illenek? Mármint süteményekben. Nem nagyon láttam mellette más fűszert. Sima ánizsról van szó, és azt sem tudom, ez mennyiben más, mint a csillag ánizs. Előre is köszönöm!

  139. Papp Norbert
    Papp Norbert #61 2013. 05. 09. 16:52 Válasz

    Kedves Csaba szeretném megköszönni a segítségét!
    Kedves László köszönöm szépen a segítségedet megfogadom a tanácsodat. Köszönöm a linkeket!

  140. Szabó László
    Szabó László #60 2013. 05. 06. 21:06 Válasz

    Kedves Norbert!
    Igen, már beszéltem Csabával, aki hajlamos túlzásokba esni velem kapcsolatba…  Engedelmeddel, tegeződjünk. Amit Csaba leírt, azzal teljes mértékben egyetértek, de… és most jön az, hogy „nem követni kell, hanem diktálni a divatot”, viszont ez csak kevés szerencsés embernek adatik meg. Nem akarlak kiábrándítani, de erre nem lehet pár hét alatt felkészülni. Vannak magazinok, netes oldalak, amik támpontot nyújthatnak, és nagyszerű ötleteket adhatnak. Ha egy tanácsot adhatnék, az az lenne, hogy ne görcsölj azon, hogy tudsz-e eleget a mai trendekről… az a lényeg, hogy nyitott vagy rá, és tanulni szeretnél. Javasolhatnám, hogy nézz utána az espuma-nak, az ISI szifonnak stb., de lehet, hogy ahova mennél, ott nem is használják. Úgyis megmutatnak és megtanítanak mindent egy jó konyhán az újakkal! Ez is a chef feladata, hiszen senki sem úgy születik, hogy mindent tud, főleg a chef saját receptjeit. Remélem, segítettem! Itt van két link, amit én is szoktam nézni: http://www.chefs-talk.com/ http://www.sternefresser.de/

  141. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #59 2013. 05. 06. 13:57 Válasz

    Kedves Norbert!

    Jelzem lászlónak a kérést, és összehozzuk a kapcsolatot!

    Üdv,
    Csaba

  142. Papp Norbert
    Papp Norbert #58 2013. 05. 05. 14:01 Válasz

    Kedves Csaba!
    Sajnos nem tudom Szabó László Mesterszakáccsal felvenni a kapcsolatot. Nem tudom hogy van e más módszer arra hogy kikérjem a véleményét. Szakácsként dolgozom és egy új állás miatt szeretném kikérni a tanácsát mert egy nívós étteremben kapnék állást és szigorúan követik az új trendet és szeretnék felkészülten munkába állni.
    Előre is köszönöm.

  143. Papp Norbert
    Papp Norbert #57 2013. 05. 04. 16:26 Válasz

    Kedves Hunyaddobrai Csaba!
    Nagyon szépen köszönöm a válaszát

  144. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #56 2013. 05. 03. 16:07 Válasz

    Kedves Papp Norbert!
    Erről a témáról nagyon sokat lehetne írni, de én most megpróbálok néhány lényeget kiemelni:
    A mai tálalási trend a minimalista stílust helyezi előtérbe. A kis átmérőjű húsokat, kevés de változatos köretekkel, és különleges mártásokkal tálalják. Modern vonalvezetésű tányérokon tálalnak, így egyre divatosabbak az extrém formájú tányérok. Gyakran használnak olyan friss apró levelű salátákat és csírákat a díszítéshez melyeket a levél fonákjával felfelé helyeznek a tányérra.Fontos szempont, hogy a tányéron szereplő ételek színei harmonizáljanak egymással.
    Röviden ennyi, de azt mondanám, hogy a tálalás egy olyan művészet melyben egy szakács ugyan úgy kifejezheti a benne rejlő kreativitást, mint egy festő, de a legfontosabb, hogy az étel jó ízű legyen, he ez meg van a tálalás már jön magától!
    Szeretném felhívni a figyelmét, hogy Magyarország hivatalosan is díjazott és elismert, legszebben tálaló szakácsa Szabó László, aki szintén a Mesterszakács oldal szakértője, Ő talán még több információt tud Önnek adni a témáról.
    Üdvözlettel,
    Hunyaddobrai Csaba

  145. Papp Norbert
    Papp Norbert #55 2013. 05. 02. 19:20 Válasz

    Jó napot! Abban szeretném kérni a tanácsát hogy a mai vendéglátás milyen tálalási módokat követ? Interneten kerestem de sehol nem találtam erre utaló cikket vagy hasonló dolgot. Előre is köszönöm válaszát!

  146. zsuzsa56
    zsuzsa56 #54 2013. 04. 24. 13:44 Válasz

    Kedves Csaba! Nagyon szépen köszönöm a választ,és már neki is látok a szép virágoknak amit szedtem.Nagyon örülök!Üdvözlettel.Zsuzsa.

  147. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #53 2013. 04. 23. 19:11 Válasz

    Kedves zsuzsa56!
    Kérdése számomra egyátalán nem furcsa, így szívesen válaszolok rá.
    Kandírozott rózsaszirmok:
    Hozzávalók: 8-10 kinyílt rózsavirág, 1 tojásfehérje, 10 dkg porcukor.
    A tojásfehérjét villával habosra felverjük. A rózsa szirmait vékonyan bekenjük a tojásfehérjével, majd porcukorral behintjük. Rácsra téve 1-2 órán át szárítjuk, azután süteményk díszítéséhez használjuk.
    Hasonló módon készíthetünk kandírozott virágokat ibolyából, lángvirágból, vadárvácskából, akácvirágból-és a sort még hosszan folytathatnánk. Az apróbb virágokat inkább mártsuk a felvert tojásfehérjébe, azután szitáljuk rá a porcukrot.
    Fontos, hogy a virágok, "bió" virágok legyenek, tehát mindenképpen vegyszer mentes környezetből származzanak.
    Sok sikert a virág kandírozáshoz!

    Üdvözlettel,
    Hunyaddobrai Csaba

  148. zsuzsa56
    zsuzsa56 #52 2013. 04. 23. 18:51 Válasz

    Kedves Mesterszakács úr!Kérdésem az lenne,hogy lehet virágokat kandírozni,mert most volna mit.Lehet hogy furcsa dolgot kérek,de Ön biztosan tudja.Köszönettel Némethné Zsuzsa.

  149. cherryka
    cherryka #51 2013. 04. 18. 03:01 Válasz

    Nagyon szépen köszönöm a hasznos tanácsokat, tippeket, és persze a receptet is! Megvalósításával még egy kicsit várok, míg nagymamám kertjében elkezd teremni az eper, mert annak van igazi zamata! Bár, ha ilyen ütemben jön a tavasz (nyár), nem kell majd sokat várnom. :)
    Még egyszer köszönöm! Tisztelettel
    erika

  150. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #50 2013. 04. 17. 12:37 Válasz

    Kedves Cherryka!

    Egy kis pótlás, amikor a tojássárgákat a tejszínbe keveri a vanília eszenciát is adja hozzá.

    Üdvözlettel: Zoli

  151. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #49 2013. 04. 17. 12:29 Válasz

    Kedves Cherryka!

    A karamelizáló pisztolyt meggyújtásakor vigyázzon, kevés gázt adjon neki, mert erős lángot ad és égést okozhat. Boltban kapható flakonos töltőgázzal, otthon utántölthető. Főleg süteményeken, desszerteken karamelizálhatunk vele cukrot, de a tortagyűrűben elkészített zselatinos torta oldalát is körbe tudjuk melegíteni, hogy a gyűrű könnyen elváljon a krémtől, anélkül hogy megsérülne. A cukrot 8-10 centi távolságból, folyamatosan mozgatva karamelizáljuk, hogy egyenletesen piruljon és ne égjen meg. A láng vége adja a megfelelő hőt.
    A következő desszertet ajánlom.

    Cream-brulle friss epersalátával
    Hozzávalók:
    2,5 dl 30%-os tejszín
    1 dl tej
    10 dkg kristálycukor
    1 mokkáskanál vanília eszencia
    3 tojássárga

    Az epersalátához:
    15 dkg friss eper
    1 evőkanál virágméz
    fél citrom reszelt héja

    Elkészítés:
    A tejszínt a tejjel, 4 deka cukorral felforraljuk, majd lehúzzuk a tűzről és belekeverjük a kevés forró tejszínnel elkevert tojássárgákat. Ezután 4 egyforma porcelán vagy üveg felfújtas formába szedjük és forró vízzel töltött tepsibe állítva, 120c-os sütőben kb.1 óra alatt megsütjük, hogy a közepe is megkeményedjen. Ha elkészült, kihűtjük és hűtőben lehűtjük. Az epersalátához a leszárazott, megmosott, lecsepegtetett epret kisebb cikkekre vagy kockákra vágjuk, meglocsoljuk a mézzel, megszórjuk a reszelt citromhéjjal és lazán összeforgatjuk. Tálaláskor a cream-brullek tetejét egyenletesen megszórjuk a megmaradt kristálycukorral, a karamelizáló pisztollyal egyenletesen sötétebb barnára karamelizáljuk és ráhalmozzuk a friss epersalátát. Ízlés szerint citromfűvel vagy mentával díszíthetjük. Azonnal kínáljuk.
    Jó főzést: Zoli

  152. cherryka
    cherryka #48 2013. 04. 17. 03:43 Válasz

    Kedves Zoltán!
    Már egy ideje annak, hogy karamellizáló pisztolyt kaptam ajándékba, azonban eddig még nem használtam, csak a szekrényben várt a sorsára. De változtatni szeretnék ezen, ezért az lenne a kérdésem Önhöz, hogy milyen ételekhez ajánlja, mire kéne ügyelnem a használatánál, esetleg milyen buktatókkal találhatom magam szemben. Ha valamilyen mutatós receptet is ajánlana inspirációként, annak duplán örülnék. :) Válaszát előre is köszönöm!

  153. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #47 2013. 04. 16. 14:39 Válasz

    Üdvözlöm
    A recept alkalmazható, viszont egy szelet mézeskalács bőven elég, ugyanis az ízestésen kívül sűrítőanyagul is szolgál. Másik, hogy ha még burgonyagombóc betétet is készítünk hozzá, nem kell, hogy a gulyásban megálljon a kanál, legyen leve. Ha őzből készíti a gulyást, a főzési idő kb. 1,5-2 óra lesz. Ha a receptben leírt húsalaplé kevésnek tűnik, a hosszabb főzési idő végett, vízzel pótolja hogy leves állaga legyen.
    Jó főzést!

  154. taksar
    taksar #46 2013. 04. 16. 12:33 Válasz

    Tisztelt Chef úr!

    Az interneten találtam rá az alábbi receptre.
    Őzgulyást szeretnék főzni, a recept alapján
    A receptben szereplő mézeskalács alkalmazható-e


    Gulyás türingiai módra recept

    Hozzávalók:
    2 sertésvese,
    1 sertésszív,
    350-400 g nem túl zsíros dagadó,
    3 fej vöröshagyma,
    2-3 szelet mézeskalács,
    1 citrom,
    1 l húsalaplé,
    2-4 evőkanál borecet,
    2 szegfűszeg,
    só,
    frissen őrölt bors,
    1 teáskanál cukor.


    Elkészítés:

    A sertésvesét és a - szívet megmossuk, eltávolítjuk róla a zsírt és az inakat, majd a dagadóhoz hasonlóan kb. 3 cm nagy darabokra vágjuk.
    Utána a hagymát megtisztítjuk, megmossuk és felkockázzuk, a mézeskalácsot ízlés szerint szétmorzsoljuk, vagy apró darabokra vágjuk.
    A citromot szeletekre vágjuk.
    A húsalaplét nagy edénybe öntjük, a felkockázott húst a hagymával, borecettel, mézeskaláccsal és a citromszeletekkel együtt hozzáadjuk.
    Szegfűszeggel, sóval és borssal ízesítjük.
    A gulyást 25 percig kis lángon, lefedve főzzük, amíg a húsdarabok meg nem főnek.
    Ezek után az ételt ismét sóval, cukorral és ecettel jól megízesítjük.
    Az elkészült ételt levesestálban vagy 4 tányéron azonnal tálaljuk.

    Tálalási javaslat: Ehhez a kiadós türingiai specialitáshoz kitűnően illik a burgonyagombóc.

  155. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #45 2013. 04. 15. 18:38 Válasz

    Kedves Zsuzsa!
    Sajnos vákumcsomagolt húst, főleg Hiperben venni zsákbamacska, mert nem lát bele mi van benne. Ezért igazából azt tudnám ajánlani Önnek, ha Pesten vagy nagyobb városban jár, nagyobb piacokat érdemes felkeresni, Pesten pl. a Lehel piac nagyon jó vagy a Fényutcai, ahol első osztályú tisztított, formázott friss húsokat lehet kapni, ebből nagyobb mennyiséget megvásárolni, otthon egy-egy főzésnyit zacskóba tenni, lefagyasztani és amikor kell, csak ki kell venni fagyasztóból és kiolvasztani.
    Üdvözlettel: Zoli

  156. zsuzsa56
    zsuzsa56 #44 2013. 04. 15. 14:46 Válasz

    Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat,bár sokszor készítettem borjút,de csakis karajból,lapockábóll,és van egy kis bélszínem is.A friss húsokat felismerem,csak ez vákumcsomagolt volt,és ezért nem láttam,hogy milyen.Köszönöm a receptet,és igyekszem mindent betartani,Jó volna ha felénk lehetne friss borjúhúst kapni,de csak a Hiperben van sajnos.Mi nagyon szeretjük,és a marhahúst is.Üdv,és köszönettel:Némethné Zsuzsa.

  157. Liptai Zoltán
    Liptai Zoltán #43 2013. 04. 14. 18:05 Válasz

    Kedves Zsuzsa!
    Rántott borjúcombot csak is szín húsból érdemes készíteni, ne legyenek benne inak. Az íinas borjúcombból készíthetünk levseket, ragu-leveseket, pörkölteket, paprikásokat, tokányokat, párolt-sült egybe húsokat. Minél világosabb a borjúcomb színe, annál fiatalabb az állat húsa. Vásárláskor mindig a tiszta ínmentes, minél világosabb borjúcombot keresse. Vásárláskor még nagyon fontos, hogy a pultban lévő hús teteje ne legyen elszíneződve, beszáradva, ne legyen nyálkás. A friss borjúhús illata édeskés. A rántott borjúcombot a következőképpen ajánlanám elkészíteni, így biztosan sikere lesz. A fent említett ínmentes minél fiatalabb borjúcombot a hús szálaira, rostjaira merőlegesen ujjnyi vastagon szeleteljük fel, majd ne túl vékonyra klopfoljuk ki és egy éjszakára, tegyük annyi tejben hűtőbe, amennyi ellepi. A tej puhítja a húsrostokat. Másnap papírszalvétával szárítsuk, le, sózzuk, majd lisztbe, sózott felvert tojásba, zsemlemorzsába forgatjuk, lerázzuk róla a felesleget és bő forró olajba téve, közepes tűzön, fedővel letakarva mindkét oldalát pirosra sütjük. Fontos, hogy letakarva süssük, mert így nem csak sül a hús, párolódik is és gyorsabban elkészül, megpuhul. Én a csontos csirkecombot, tarját, karajt is fedővel letakarva szoktam megsütni, mert így biztosan nem marad véres a csont melletti hús. A megsült rántott borjúcombot jól lecsepegtetjük az olajtól és papírszalvétával bélelt tálba tesszük. A húsklopfolást a klopfoló rücskös végével érdemes csinálni, hogy a hegyes végek puhítsák a húsrostokat. Én a borjúcomb mind két oldalát megszoktam klopfolni.
    Bátran készítsen rántott borjúcombot, csak nagyon fontos a megfelelő hús hozzá.
    Ha Önnek most ínasabb borjúcombja van otthon , azt ajánlanám, hogy egybe vagy nagyobb darabokban sóval, frissen őrölt színes borssal, aprított rozmaringgal, kakukkfűvel alaposan fűszerezze be, majd meghámozott, karikákra vágott sárgarépát, fehérrépát, vöröshagymát, megmosott, elnegyedelt gombát, félbevágott zöldpaprikát, paradicsomot tegyen tepsibe, sózza borsozza, fektesse rá a fűszeres húst, locsolja meg olívaolajjal, öntsön alá 1 deci vizet, fél deci száraz fehérbort és alufóliával lefedve, 180c-os sütőben párolja háromnegyed puhára. Végül fedje be a húst vékony bacon szeletekkel és a fólia nélkül süsse pirosra. Ezt az ételt hideg vízben beáztatott cseréptálban is el lehet készíteni. Nagyon finom!

    Jó főzést!

  158. zsuzsa56
    zsuzsa56 #42 2013. 04. 14. 11:39 Válasz

    Kedves Liptai Mesterszakács úr!Kérdésem az lenne,hogy merjek-e rántott húst borjúcombból csinálni,mivel nekem gyanúsan inas a husim amit vettem.Letisztítottam, de félek,hogy rágós marad.Miről ismerem fel a jó borjú combot?Eddig csak pörköltet készítettem belőle,de a bécsi rántott húsnál említi a combot is.Köszi a választ,előre is.

  159. zsuzsa56
    zsuzsa56 #41 2013. 04. 08. 21:18 Válasz

    Nagyon köszönöm a receptet,remélem sikere lessz.Üdv.

  160. Szabó László
    Szabó László #40 2013. 04. 07. 20:41 Válasz

    Kedves Zsuzsa!

    Elfelejtettem a vajmártásnál megemlíteni, hogy a vajat csak akkor tegye bele,ha már a tűzhelyről levette és a redukció már csak 60 C-fok körül van!
    Még egyszer sok sikert az ételhez!

  161. Szabó László
    Szabó László #39 2013. 04. 07. 20:35 Válasz

    Kedves Zsuzsa!

    Örömömre szolgál, hogy ismét segíthetek.
    Az étel a következő!

    Laposhal fehér vajmártással, kagylóval és parajos zöldborsóval.
    Hozzávalók 4 főre.
    A halhoz:
    80 dkg laposhal filé
    tengeri só
    fekete bors
    5 dkg vaj
    0,5 dl olíva olaj

    A halfiléket olvasztott vaj és olíva olaj keverékében megsütjük, közben sózzuk, borsozzuk.
    Sütés közben friss fokhagyma gerezdet, ázsiai citromfüvet is lehet a halhoz adni...

    A vajmártáshoz:
    1 salotta hagyma
    0,5 dl fehérborecet
    2 dl fehérbor
    2-3 szem egész bors
    2,5-3 dl halalaplé (a halcsontokból főzve)
    10-15 dkg hideg vaj kockákra vágva
    tengeri só
    1 db citrom reszelt héja

    A fehérbort és az ecetet harmadára redukáljuk a darabolt hagymával, egész borssal, majd leszűrjük Hozzáadjuk az alaplét és kb. 2 dl-re sűrítjük. Hozzáadjuk a vajat és botmixerrel enyhén felhabosíthatjuk. Így levegősebb, krémesebb lesz. Végül belekeverjük a citrom lereszelt héját.

    A leveles parajhoz:
    5 dkg vaj
    50 dkg parajlevél
    tengeri só
    fekete bors
    2-3 gerezd fokhagyma
    1 dl tejszín
    20 dkg forrázott zöldborsó

    A parajlevelet vajon megpároljuk, ízesítjük, fűszerezzük, hozzáadjuk a tejszínt. Végül hozzákeverjük a zöldborsót.

    Tálalásnál a tányér közepére teheti a köretet, arra halfilét, tetejére pár darab kagylót (én azt javaslom vegyen jó minőségűt üveges kiszerelésben) Ezután 2-3 kanál vajmártást teszünk a halra.
    Jó étvágyat kívánok hozzá!

  162. zsuzsa56
    zsuzsa56 #38 2013. 04. 06. 15:44 Válasz

    Kedves Szabó László séf úr!Megint segítséget kérnék.Laposhalból mit tudnék készíteni finomságot,ha tudna ajánlani valami finom receptet?Előre is köszönöm.Zsuzsa.

  163. zsuzsa56
    zsuzsa56 #37 2013. 03. 27. 17:45 Válasz

    Nagyon szépen köszönöm,a recept nagyon jól hangzik,igaz,már későn kaptam meg a receptet,de legközelebb feltétlen így készítem el.megtisztelő válaszát megköszönve üdvözlettel:Némethné Zsuzsa.

  164. Szabó László
    Szabó László #34 2013. 03. 24. 10:24 Válasz

    Kedves Zsuzsa56!

    Köszönöm a kérdését, a következő receptet ajánlanám Önnek!
    Tempurában sült tőkehalfilé mentás cukkiniraguval és citromos törtburgonyával.
    Hozzávalók 4 főre:
    A halhoz:
    60 dkg tőkehal filé
    tengeri só
    fekete bors
    20 dkg finomliszt
    20 dkg keményítő
    4-5 dl szénsavas ásványvíz
    3cl vodka
    étolaj

    A tempura tésztához a lisztet és a keményítőt elkeverjük, majd sót, borsot és annyi szénsavas vizet keverünk hozzá, hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk. Végül a vodkát is hozzáadjuk. A halfilét 10-15 dkg-os darabokra vágjuk, sózzuk, borsozzuk, (lehetőség szerint használjon borsmalmot) lisztbe forgatjuk, majd az előre elkészített tempura tésztába mártjuk és 160-170C-os olajban aranysárgára sütjük 3-5 perc alatt. Azért kell ezen a hőmérsékleten sütni, hogy a hal is átsüljön, különben nyers marad.
    Esetleg, ha gondolja a tésztába keverhet szezámmagot és/vagy kókuszreszeléket.
    A cukkiniraguhoz:
    40 dkg cukkini
    30 dkg hüvelyes zöldborsó
    1 tk. szódabikarbóna
    friss menta

    fekete bors
    olvasztott vaj
    A cukkinit hosszában négybe vágjuk, majd eltávolítjuk a belső magos részét. Ezután ferdén felcsíkozzuk. Sós, szódabikarbónás forrásban lévő vízben 1-2 percig forrázzuk, majd leszűrjük. A zöldborsóval is ugyanígy járunk el. Ezután kevés olvasztott vajjal, sóval, borssal és pár levél durvára vágott friss mentával összeforgatjuk.
    A burgonyához:
    60 dkg tisztított, kockázott burgonya
    olívaolaj

    fehér bors
    1 citrom reszelt héja
    A burgonyát sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük. Arra figyeljen,hogy ne főzze teljesen szét, mert akkor püré lesz belőle. Ezután borsozzuk, citrom héjat adunk hozzá és kevés olívaolajat. Keverés közben a kanállal törjük meg egy kicsit. Kóstolja meg, és ha kell ízesítsen utána.

    Remélem az étel elnyerte a tetszését!

    Jó étvágyat kívánok hozzá!

  165. zsuzsa56
    zsuzsa56 #33 2013. 03. 23. 09:17 Válasz

    Tisztelt mesterszakács úr! Kérdésem az lenne,hogy a tőkehalból mit tudnék egy gyors, és finom ételt készíteni.40 dkg-os fagyasztottat vettem,és kettőnknek a férjemmel szeretném elkészíteni. Valami új és csodás recept kéne.Köszönöm előre is válaszát.Zsuzsa56

  166. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #31 2013. 02. 12. 13:56 Válasz

    Kedves Gilus!

    Az előbb technikai okok miatt a nyúl recept vége lemeradt, Így most közzé teszem újra az egészet:Vörösborban párolt vadnyúlcomb aszalt szilvával
    Hozzávalók 4 főre:
    4 darab vadnyúlcomb
    1 nagy vöröshagyma
    10 dkg füstölt szalonna
    5-6 gerezd fokhagyma
    3 deci száraz vörösbor
    7-8 levél friss zsálya
    2 ág friss kakukkfű
    1 kiskanál paradicsompüré
    1 evőkanál nádcukor
    1 csapott evőkanál finomliszt
    10 dkg aszalt szilva
    5 dkg vaj
    Tengeri só, őrölt fekete bors
    A körethez:
    A graten burgonyához
    40 dkg burgonya
    4 dl tejszín
    1 gerezd fokhagyma
    Szerecsendió
    Őrölt fekete bors
    Tengeri só
    20 dkg zellergumó
    20 dkg sárgarépa
    20 dkg zsenge fehérrépa vagy paszternák
    Elkészítés:
    1. Húst megmossuk, leszárogatjuk, megsózzuk, megborsozzuk. A szalonnát kis kockákra vágjuk, kiolvasztjuk, majd leszűrjük. A visszamaradt zsírt fölhevítjük, majd a nyúlcombokat körös-körül megpirítjuk rajta, majd a húst félretesszük. A visszamaradt zsíron a nádcukrot kissé karamelizáljuk. A hagymát fél karikára vágjuk, a karamellre szórjuk, megpirítjuk. A megtisztított fokhagymát a kés lapjával szétnyomkodjuk és a hagymás alapra szórjuk. A paradicsom pürét is hozzáadjuk, és kissé megfuttatjuk. A fölaprított zsálya és kakukkfű felét rászórjuk, a vörösbort ráöntjük. Miután felforrt a húst a hagymás alapra fektetjük, és lefödve, kislángon majdnem puhára pároljuk. Az aszaltszilvát hozzáadjuk, és együtt puhára főzzük. A lisztet serpenyőben, szárazon barnára pirítjuk. A nyúlcombokat és az aszalt szilvát a főző léből kivesszük, a szószt újra felforraljuk. A pirított lisztet, apránként a mártásba szitáljuk, és habverővel folyamatosan kevergetve fölforraljuk, mártás sűrűségűre főzzük, majd az aszalt szilvát visszarakjuk.
    Végül, ha szükséges megsózzuk, megborsozzuk, és a maradék zöldfűszerekkel megszórjuk. A tűzről levéve, habverővel kevergetve a kockára vágott vajat is hozzáadjuk.
    A körethez a megtisztított, nagy darabokra vágott gyökérzöldségeket, megsózzuk, megborsozzuk, kevés olajjal meglocsoljuk, tepsibe szórjuk, és 200°-on rázogatva, kevergetve megsütjük.
    A graten burgonyához a burgonyát megtisztítjuk és nagyon vékony szeletekre vágjuk. A tejszínt megsózzuk, megborsozzuk, a zúzott fokhagymával és csipetnyi szerecsendióval fűszerezzük. A szeletelt burgonyát hozzáadjuk, és jól összekeverjük. Kivajazott, 5 centi mély tepsibe simítjuk, és előmelegítet sütőben 140°C-on, 50 percig sütjük.
    Tálaláskor a nyúlcombokat az mártással meglocsoljuk, a gratenburgonyát és a sült zöldségeket mellé szedjük.

    Elkészítési idő: 2 óra 30 perc
    És akkor most jó étvágyat:)))))))

  167. gilaeva
    gilaeva #29 2013. 02. 12. 12:33 Válasz

    Tisztelt Mesterszakács Úr!
    Hogyan lehet ropogósra megsütni a süllőt, illetve finom nyúl receptet tudna-e ajánlani?
    Köszönöm megtisztelő válaszát!
    Gilus

  168. Szabina
    Szabina #28 2013. 02. 08. 18:17 Válasz

    Nagyon köszönöm a tanácsokat, az eredményről képekkel fogok beszámolni.:) Így már bátran állok a dolog elé.
    Még egyszer Köszönöm!
    Üdv
    Szabina

  169. Hunyaddobrai Csaba
    Hunyaddobrai Csaba #27 2013. 02. 08. 17:53 Válasz

    Kedves Szabina!
    Köszönöm kérdését! Az égetett tészta egy kényes dolog, amivel én sokat kísérleteztem amire rátaláltam a megoldásra. Tehát tanácsaim a következők: A kikevert masszát lehúzzuk a tűzről, 1-2 percet hagyjuk hűlni, majd egyesével beleütjük a tojásokat. Most következik a lényeg: Amikor az összes tojás bele került, még sokáig kell géppel keverni. Először úgy fog kinézni mintha kicsapódott volna, zsiradék, de ettől nem kell megijedni, egy idő után kisimul és jól kezelhető sima tésztát kapunk. Amennyiben a tojások kisebb méretűek nyugodtan hozzá üthetünk még 2 tojást, elbírja, és jobb lesz tőle a tészta. A sütésről: A sütőt 200 °C-ra melegítjük. Közben egy olyan lábosban, a mit a sütőbe is be tudunk rakni, forraljunk vizet, és tegyük a sütőbe. Ezután a kiformázott tésztát is toljuk be, és így süssük szép pirosra. A gőzös sütő megteszi hatását, és szépen megemeli a fánkokat.
    Remélem sikerülni fog. Ha ezzel kapcsolatban még lenne kérdése, szívesen válaszolok!

    Üdvözlettel, Hunyaddobrai Csaba Jó étvágyat!

  170. Szabina
    Szabina #25 2013. 02. 08. 16:31 Válasz

    Tisztelt Hunyaddobrai Csaba!
    Az égetett tészták készítésével vannak nehézségeim.:)
    Nekem a fánkok helyett mindig csak "laskák" sikerülnek.
    Az itt található receptet szeretném most kipróbálni, a kérdésem az lenne, hogy amikor a tűzről lehúzzuk a tojásos masszát hagyni kell hűlni, vagy már azonnal lehet a vajazott tepsire nyomni a halmokat?
    Válaszát előre is köszönöm.
    Üdv
    Szabina